İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Proje Örnekleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU BİLİM ŞENLİĞİ

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Proje Örnekleri

Alt Proje Adı: SADAKA KÖŞESİ
Alt Proje Türü: Tasarım
Alt Proje Alanı:   Değerler Eğitimi  
Alt Proje Amacı: İnsanların etrafına hiç bakmaması, etrafındakilerin nasıl halde olduğunu bilmemesi ve birbirlerini umursamadığından dolayı biz burada yardımlaşmaya sağlayıp insanlara yardım etmek için ve ihtiyacı olan insanların utanıp sıkılmadan alması, veren kişinin de bu işi gizliden yapması, niyetinin hayır olması için biz Türkiye’de ilk ve tek olan sadaka köşesini hayata geçiriyoruz.Bu yüzden bağış yapmanın yardım etmenin en güzel yoludur sadaka köşesi her yerde uygulanmasını umut ediyoruz.
Alt Proje Yöntemi: Sadaka geleneğinin tarihimizdeki örneklerini inceleyeceğiz. Öncelikle sadaka köşesini inceleyeceğiz. Günlük hayatımızda işe yarayıp yaramadığını test edeceğiz. Eğer testimiz başarılı olursa bunları insanların kullanması için okulda mesciddeki halının altına uygun bir yer bulup oraya koymalarını tavsiye ederek hakkında notlar yazıp gerekli bilgiler vereceğiz ve sergiye sunacağız. Sadaka taşı fikrinin benzerini okul mescidinde uygulayacağız. 
Alt Projeden Beklenen Sonuç: Sadaka köşesi ile yardımlaşma gösterilerek en güzel şekilde çözüme ulaştırılmalıdır. Merhameti ve sevgiyi insanlara en güzel şekilde hissettirilmelidir. Biz insanlara küçük bilgiler verdikten sonra insanların birbirine olan bağı artar, insanların birbirine yardımlaşma duyusu artar. Sadaka taşı fikrinin benzerini okul mescidinde uygulayacağız. Bağış yapmak isteyen öğrenci ve öğretmenler belirlediğimiz, tabela astığımız köşedeki halının altına hayrını bırakıyor. İhtiyacı olan da buradan ihtiyacı kadarını alıyor. Alan, veren birbirini görmüyor. Eskiden bazı dergahlarda ve camilerde uygulanan bu güzelliği günümüze taşıyoruz. Tamamen güven duygusuna yönelik bir çalışma. Böylelikle hayatımızın daha güzel bir boyutta olmasını umuyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır
Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır

   BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: EFKAN DOĞAN

   BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

  ADI SOYADI:                         ÖĞRENCİ NO:                                   SINIFI:

 1. HİRANUR GÜN                                     
 2. FATMA FEYZA GÜN                            
 3. İREM SENA ÇİFTÇİ     

TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Projeleri
TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI
PROJE BAŞVURU FORMU
Alt Proje Adı: Askıda Meyve Projesi
Alt Proje Türü: Tasarım
Alt Proje Alanı: Değerler Eğitimi

Alt Proje Amacı:

Projemizin amacı askıda meyve sayesinde insanlarda paylaşma gücünün artması ve ayrıca insanların vitamin deposu olan meyvelerle beslenmesi. Bu şekilde sağlıklı insanların birlik ve beraberliğinin sağlanması.

Alt Proje Yöntemi:

Okulumuzun girişine askıda meyve projemiz için stant koymayı planlıyoruz. Standımızın üstüne belirli boyuttaki kasaları sepetleri kullanacağız ve meyveleri yerleştireceğiz. Standların yukarısındaki tavana iplerle bağladığımız kağıtların üzerine projemizin adını ve paylaşımla ilgili HEDİYELEŞMEK SÜNNETTİR. HEDİYE ETMEK İSTEDİĞİNİZ MEYVEYİ BURAYA BIRAKINIZ, İSTEDİĞİNİZ MEYVEYİ ALIP YİYEBİLİRSİNİZ. AFİYET OLSUN. HAYIR SAHİBİNDEN ALLAH RAZI OLSUN, PAYLAŞIMCI MANAV gibi sözler yazacağız.

Alt Projeden Beklenen Sonuç:

Askıda meyve projemizde okula gelen öğrencilerin standımızın önünden geçerken ya da herhangi bir teneffüste yiyip vitamin kazanmalarını ve bir miktarda alan öğrencilerimizin açlıklarını dindirmelerini ve sağlıklı beslenmelerini diliyoruz. Bir diğer sonuç ise isteyen öğrencilerin diledikleri meyveleri standımıza koymaları ve bu sayede okulumuz içinde paylaşım gücünü arttırmak istiyoruz. Askıda meyve projemizden öğretmenlerimizin de bize destek olmalarını istiyoruz.

Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır
Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan Doğan
BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN
ADI SOYADI:                                                     ÖĞRENCİ NO:               SINIFI:

 1. Hanife Tekkol
 2. Damla Nur Namlı
 3. Beyza Balık
 4. Sümeyye Örücü

TÜBİTAK BİYOÇEŞİTLİLİK PROJESİ
TÜBİTAK BİYOÇEŞİTLİLİK PROJESİ

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı:  ASKIDA TOHUM
Alt Proje Türü:  İnceleme
Alt Proje Alanı:   Biyoçeşitlilik / Değerler Eğitimi
Alt Proje Amacı: İnsanların, fabrikaların, atıkların vb. gibi çevreye zarar veren maddelerin çoğalması nedeniyle Türkiye’de ilk ve tek olan “Askıda Tohum” projesini başlatıp biyo çeşitliliği arttırmak ve korumak için özellikle yerli tohumun yaygınlaştırılmasını sağlamak ve ilerleyen zamanda projemizi ilerletip insanlara örnek olmak umuduyla projemizi gerçekleştireceğiz.
Alt Proje Yöntemi: Yerli bitki tohumlarını biriktirmek için ahşaptan, camdan, suntalamdan gözleri olan kutular hazırlayacağız. Küçük kavanozlar veya bu işi görecek plastik bir malzeme de kullanılabilir. Rafların – kavanozların üzerine bitki tohumunun ismi yazılır.
Cam kaplarda da sunum yapılabilecektir. Tohumlar hakkında bilgiler verip sergide sunulacaktır. Askıda tohum standından tohuma ihtiyacı olanlar da alıp kendi bahçelerine götürebilirler. Takas yapılırsa daha verimli bir işleyiş olur. İsteyen buradan tohum alabilecek isteyen de buraya tohum bağışlayabilecektir. Bahar aylarında bu tohumlar bahçeye ekilecektir.
Alt Projeden Beklenen Sonuç: İnsanların yerli tohumları ve diğer tohumları paylaşmaya yönelmelerini bekliyoruz. Tohumlarımızı toprağa ektikten bir süre sonra bitkilerimiz büyümeye başladığında çevremiz de daha güzel bir görüntü elde edeceğiz. Güzel görüntüler elde ettikten sonra atmosferimizde oksijen artmış olacak. Ferah bir yaşantımız, doğamız ve çevremiz olacaktır. İnsanlığa örnek olacak bir proje sunacağız. Herkesin doğaya karşı sevgisini ve ilgisinin artmasını sağlayarak bahçe işlerini daha da sıklaştıracağız. Çiftçilik ve seracılık işleri azaldığı için bu durum çiftçilere ve seracılara da örnek olacağını ve onlarında işlerini severek yapmasını sağlayacağız ve bu işlerin git gide çoğalmasını sağlayacağımıza inanıyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır

   BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan DOĞAN

   BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

  ADI SOYADI:                                            ÖĞRENCİ NO:                                   SINIFI:

 1. Medine KUTLU                                                          
 2. Hilal AKBULUT                                                           
 3. Nursena HATİPOĞLU                                                
 4. Fatmanur TÜRKÇE

TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Projeleri
TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı: Askıda Kitap
Alt Proje Türü: Tasarım
Alt Proje Alanı:   Değerler Eğitimi  
Alt Proje Amacı: Bu projede bizim asıl amacımız insan topluluklarının daha çok kitap okuması ve daha çok bilinçlenmeleri için bu projeyi yaptık. Okulumuzda uygulamak istedik. Maalesef  bizim ülkemizin kitap okuma alışkanlığı olmadığı için bu proje sayesinde öğrencilerimiz daha çok kitap okuyarak kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olacaktır.
Alt Proje Yöntemi: Öncelikle askıda kitap için bir kitaplık yapacağız bu kitaplığı yaparken kullanacağımız malzemeler ise suntalam, tahta, menteşe, yapıştırıcı ve gereken aletleri kullanacağız. Tahtaya şekil verip bu tahtaları birbirlerine birleştirerek raflar halinde kitaplık yapacağız. Bu kitaplığı okulun koridorlarından birine yerleştireceğiz. Üzerine Askıda Kitap, Al Götür, Oku Getir, Ortak Kitaplık, Bizim Kitaplığımız gibi sözler yazacağız.
Alt Projeden Beklenen Sonuç: Askıda kitap projemizin sonucunda insan topluluklarının daha çok kitap okuması ve insanların internet yerine kitaplardan bilgi almalarını sağlamaktır. Okuldaki öğrencilerin kitabı olmadığında kitap alıp okuyabilecekleri bir kitaplık olduğunu bilmeleridir. İnsanlara paylaşım duygusunu öğretmek kitap alıp vererek paylaşmanın önemini anlamalarını sağlayacağız. Kitap alacak durumu olmayanlar  içinde bir avantaj olacaktır. Kısaca askıda kitap projesinden beklenen sonuç insanların daha çok kitap okumasıdır.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır

  BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan Doğan

  BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

  ADI SOYADI:                                        ÖĞRENCİ NO:          SINIFI:

 1. Hatice Nur Küçükşahin                              
 2. Sebile Yur                                                     
 3. Ümmügülsüm Bulut                                   
 4. Fatma Baysal                                               
 5. Haticenur Gürkan                                       
 6. Fazilet Topçu

 Alt Proje Adı: Language Cafe(Dil Kafe)
    Alt Proje Türü: Tasarım
    Alt Proje Alanı:  
Değerler Eğitimi Görsel ve İşitsel Sanatlar Kültürel Miras  
    Alt Proje Amacı: Yabancı dili zorluk çekmeden eğlenceli yöntemlerle öğrenmeyi hedeflemektir.
Kültürel oyunların İngilizcesini oynayıp kültürel değerlere sahip çıkacağız.
Projemiz yaparak yaşayarak öğrenmeyi mümkün kılacaktadır.
Öğrenciler arası kaynaşmayı sağlamak ve sosyal bağları kuvvetlendirmek amaçlarımız arasındadır.
Özgüvenlerini katıldıkları oyunları yöneterek kazanacaklardır.
Not için değil öğrenmek için dil konuşulacak.

    Alt Proje Yöntemi: Belirli günlerde İngilizce ve Arapça etkinlikleri yapacağız. Karaoke de yabancı şarkılar söyleyerek hem kelime öğreneceğiz hem de şarkılarla eğleneceğiz. Tabu da kelimelerimiz tamamen İngilizce olacak. Sessiz sinema da kelime tekrarları yapılacaktır. İngilizce ve Arapça münazaralar yapacağız. Ne Nasıl Yapılır etkinliğinde bir olayın ya da bir nesnenin yapım aşamasını anlatacağız. Bilimsel Gerçekleri Konuşuyoruz aktivitesinde her hafta farklı bir bilimsel konuda bilgilendirme yapılacaktır. Doğanın Gizemli Sırları aktivitesinde yaşanan afetleri ve doğa olaylarını paylaşacağız. Haydi Sen Söyle bölümünde ise karaoke aktivitesi yapılacaktır. Jenganın üzerine sorular yazarak oynayacağız. Kızma birader, Hımbıl, 5 Taş, İsim-Bitki-Şehir, Bom oyunu,Kabak Oyunu,Tiyatro gibi aktivitelerle kültürel mirasımızı koruyacağız. Language Cafe iç dizaynı tamamen özgün tasarım olacaktır. Paletlerden oturaklar yapacağız. Ahşap meyve sandığından sehpalar yapacağız. Paletlerin üzerine öğrencilerin kendilerinin diktiği minderleri koyacağız. Kendi okulumuzda tasarlayacağımız süs eşyalarıyla burayı  donatacağız. Çiçeklerimizi kendimiz yetiştireceğiz.Öğle araları ve boş vakitlerimizde bu Language Cafe’yi kullanarak okulu daha sıcak bir eğitim ortamı yapacağız.   
  Alt Projeden Beklenen Sonuç: Projemiz sayesinde öğle aralarında öğrenciler hem sıkılmadan bilgiye ulaşabilecek hem de eğlenerek öğrenmeyi gerçekleştirebilecek. Buraya gelen kişi pratikle dil öğrenmenin keyfini yaşayacaktır. Karaoke, Jenga, Tabu, Kayseri’nin Yöresel Oyunları, Sessiz sinema, Münazara, Ne Nasıl Yapılır, Bilimsel Gerçekleri Konuşuyoruz, Doğanın Gizemli Sırları, Haydi Sen de Söyle ve her hafta farklı bir tema ve farklı konuşma konularıyla etkinlikler öğrencilerin özgüvenini artıracak ders katılımını sağlayacaktır. Tek şartımız yabancı dil konuşmak. Yabancı dil konuşmayı eğlenceli şekilde öğrenecekler. Bu proje psikolojik ya da herhangi bir baskı altında kalmadan özgürce dil öğrenmeyi hedefler. Yani not korkusu olmadan İngilizce ve Arapça’yı öğrenmek ve konuşma pratiğini burada yapmak istiyoruz. Bu projenin tüm okullarda uygulandığında dil başarısının arttığına tanık olacağız. Öğrenci okula sadece dilbilgisi öğrenmek için gelmeyecek aynı zamanda yabancı dil pratiğini de burada yapmış olacak. Okulunu seven ve kendini geliştiren bir nesil, gelecek için atılan en büyük adımdır.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: HAYIR

TÜBİTAK 4006 Türkçe Edebiyat Sergi Proje Örnekleri

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örnekleri