İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜBİTAK Kültürel Miras Proje Örnekleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

BİLİM ŞENLİĞİ PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı:   SADAKA TAŞI  
Alt Proje Türü:   İnceleme
Alt Proje Alanı:   Kültürel Miras
Alt Proje Amacı: Bağış yapmanın, sadaka vermenin zarif yöntemidir sadaka taşı. Para veren ve alan kişi birbirini görmez. Okulumuzda herkese açık bir alanda ama çok da göz önünde olmayan bir noktada yer alıyor. Sadaka vermek isteyen hayrını sadaka taşına bırakabilir. İhtiyacı olan kişi ihtiyacı kadarını buradan alabilir.
Alt Proje Yöntemi: Okulumuzda bulunan sadaka taşı tamamen korumasız, kilitsiz, bekçisiz ve kamerası olmadan yardıma ihtiyacı olan insanlar için güzel bir sosyal yardımlaşma projesidir. Daha önceden yazdığımız gibi biz Türk insanının güzel kalbine ve vicdanına güveniyoruz bu yüzden sadaka taşı kilitsiz ve bekçisizdir. Biz bu sadaka taşını görsel olarak şöyle tanımlarız: Öncelikle yuvarlak oyuk bir taşı insanların görebileceği bir noktadadır. Böylece hayır sahibi insanlar gönüllerinden kopan parayı bu sadaka taşına atabilirler. Sadaka taşının tarih içinde kullanımına örnekler göstereceğiz. Paraya ihtiyacı olan insanlar bu sadaka taşından ihtiyacı kadar olan parayı alabilirler. Bu sayede insanlar arasında ayrımcılık ve sınıflandırma olmayacak.  
Alt Projeden Beklenen Sonuç:  Sadaka taşı ile yardımlaşmayı asalet, fazilet ve hassasiyet gösterilerek en güzel şekilde çözüme ulaştırılmalıdır. Merhamet ve muhabbeti vakıf hizmetlerine en güzel şekilde aksettiren fakirlerin, dulların, yetimlerin izzet ve haysiyetlerini korumak için de azami bir dikkat, nezaket ve gayret gösterilmelidir. Atalarımızın ne kadar güzel fikirleri, uygulamaları varmış. Bunu günümüze taşıyıp insanlara yardımlaşma duygusunu vermeye çalışıyoruz.  
Anket Çalışması Yapılacak mı?: HAYIR
Anket Çalışması Yapılacak mı?: HAYIR

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: EFKAN DOĞAN

BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

ADI SOYADI:                                                    SINIFI:

 1. ŞEYMA FERİDE KAYA                      11/E
 2. MEDİNE TAŞKIN                             11/D
 3. HATİCE ŞİMŞEK                                 11/B

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri
TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI
PROJE BAŞVURU FORMU
Alt Proje Adı: Kültür Labirenti
Alt Proje Türü: Tasarım
Alt Proje Alanı: Kültürel Miras

Alt Proje Amacı: Kayseri ülkemizin zengin kültür hazinelerinin bulunduğu bir şehridir. Bu zengin kültürel mirasımızı akıcı, eğlenceli ve öğrencilerin dikkatini çekecek bir şekilde öğretilmesi, bilginin akılda daha kalıcı bir şekilde yerleşmesi amaçlanmıştır.

Alt Proje Yöntemi: Hazırladığımız proje, sorulu bir labirent oyunudur. Öğrencilerin dikkatini çekmesi için hazırlanmıştır. Bu oyunda renkli kartların üzerinde Kayseri’nin edebiyat, sanat ve kültürüyle ilgili ipuçları bulunan sorular bulunacak ve verilen ipuçlarının da yardımıyla öğrenciler labirentte ilerlemeye çalışacaktır. 30 adet farklı soru ve ipucu hazırlanacaktır. Bu bilgiler sayesinde ilerleyen piyon bizi çıkışa götürecektir.

Alt Projeden Beklenen Sonuç: Bu oyun sayesinde öğrendiğimiz bilgileri daha aktif bir şekilde kullanabiliriz. Oyun bazlı öğrenme gençlerin ilgisini çekmektedir. Gençler globalleşme çağında yerel kültürden ve değerlerden maalesef çok uzaklar. Şehrimizle ilgili bilgilerini de sorgulamaya zemin hazırlanmış olacaktır. Hem zekamızı geliştirip hem de öğrendiğimiz bilgileri eğlenceli ve keyifli bir şekilde tekrar etmiş oluruz. Bu sayede daha verimli bir sonuç elde ederiz.

Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır
Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan DOĞAN
BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN
       ADI SOYADI:                                            SINIFI:

 1. AYŞE NUR KARADURMUŞ              10/D

  AYŞE NUR ÖZSOY                            10/D

  HÜRMET YILDIZ                                10/D

  NAZLI TAŞTAN                                  10/D

  ŞEYMA MAVİYILDIZ                         10/D

Efkan DOĞAN Aralık 2009 Taceddin Veli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni


TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri
TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı: GÖK TÜRKÇE (Orhun Alfabesi)
Alt Proje Türü: İnceleme
Alt Proje Alanı:   Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı: Dil bir milletin en önemli kültür taşıyıcısıdır. Türklerin ilk alfabesi olan Göktürk alfabesinin günümüzde kullanabilirliğini incelemek ve bu alfabeyi insanlara tanıtmak istiyoruz.
Alt Proje Yöntemi: İnsanlara Göktürk alfabesini tanıtmak, okulumuzda Göktürk alfabesini eğlendirici ve bilgilendirici bir hale getirmektir. Renkli kâğıtlarla alfabenin harflerini yazıp daha sonra gelen kişilerin ismini Göktürk alfabesi olarak yazıp birleştirilecek. Yapacağımız proje öğrencilerin yanımıza gelerek bize isimlerini söyleyeceklerdir. Önümüzde Göktürk alfabesinin yazıldığı küçük kartlar vardır. Öğrencilerin isimlerine göre sıralayacağız. Ayrıca bilgisayara Göktürkçe font yükleyip bilgisayarda ziyaretçilerin isimlerini yazıp göstereceğiz, isteyenlere yazıcıdan çıktı alıp vereceğiz.
Alt Projeden Beklenen Sonuç: Bu alfabeyi proje ile sunmaktaki beklentimiz bu bilgileri ileriye taşımak, nesilden nesile Göktürk alfabesini aktarabilmek, taşıyabilmektir. Bunun sonucunda kişide tarihi izler bırakabilmek için Türklükteki en önemli alfabelerden birisi de Göktürk alfabesinin kıymetinin bilinmesidir. Kişide tarihin gelişimini görebilme, düşünebilme, yorumlayabilme özelliklerini geliştirir. Göktürk alfabesini insanlara ve çocuklara öğretmek ve eğlen celi hale getirmeyi hedefliyoruz ve umut ediyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?: Hayır.

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan DOĞAN

BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

      ADI SOYADI:                                ÖĞRENCİ NO:                                   SINIFI:

 1. ESRA AKKOYUN                                                        10/C
 2. GÖZDE KARSLI 10/C
 3. GÜLSEVİM AŞAROĞLU 10/C

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri
TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı: Etimoloji (Kelime Köken Bilgisi)
Alt Proje Türü:  İnceleme
Alt Proje Alanı:   Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı: Kelimeler yüzyıllar içerisinde değişikliklere uğrarlar. Geçmiş zamandan günümüze kadar gelen unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kelimelerdeki değişimin toplumumuzda  pek bilmediğinin farkına vardık ve bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak toplumumuzun kültürel mirasının bir dalı olan bu konuyu günümüz insanlarına sunacağız ve bu konunun farkına varılmasına yol açacağız.
Alt Proje Yöntemi: Öncelikle bu konu ile ilgili belirli kaynaklardan bilgi edineceğiz. Bu konuyu toplumumuza ne kadar kelime ile açıklayabileceğimizi kararlaştıracağız. Daha sonra seçmiş olduğumuz tahmini 15 kelime için etimoloji bilgi kartları hazırlayacağız. Bu kartları hazırlarken renkli reklam kağıtları, mukavva ve renkli kalemler kullanıp bu malzemelerle göze hitap etmesi için yelpaze haline getirip bu kağıtlar sayesinde topluma sunacağız.    
“Şimdi” kelimesinin tarih içinde değişimini örnek verebiliriz.
Örnek:  amatı  > emeti  > emti  > imti  > imdi  > şu imdi  > şimdi   
Bir başka örnek “iyi” kelimesi:  edgü  > egü   > egi  > igi  > iyi  > ….i
Alt Projeden Beklenen Sonuç: Hazırladığımız projede ilk aşamada yelpazenin takılmadan dönüp dönmediğini kontrol edeceğiz ve eksiklerimizi tamamlayacağız. Okulumuz öğretmenlerine yelpazemizi projeden önce sunarak görüşlerini alacağız. Bu sayede daha fazla ekleme yaparak projemizi genişleteceğiz. Beklediğimiz sonuç ise günümüz  insanlarının kültürel mirasımızın dalı olan etimolojiyi hatırlatmak, bilmeyen kişilere bu konu hakkında bilgi vermek ve kültürel mirasımız olan etimolojinin unutulmamasını sağlamayı umuyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak mı? Hayır
Anket Çalışması Yapılacak mı? Hayır

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI:  Efkan DOĞAN

BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

ADI SOYADI:                              SINIFI:

 1. NEFİSE ERCİYES 10/C
 2. SEHER DURSUN 10/C
 3. ZELİHA TÜN 10/C

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri
TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Projeleri

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı: Türkilizce!
Alt Proje Türü: İnceleme
Alt Proje Alanı:   Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı: Türkçenin doğru kullanımını vurgulamak, yazım yanlışlarını ve yabancı sözcük kullanımını azaltmak. Bu yanlışlar dil kirliliğine ve bize miras bırakılan Türkçeyi yanlış kullanmamıza sebep olduğundan dolayı yapılan bu yanlışlar dilimizi kirletmektedir. Amacımız bu konuda insanları bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmaktır.  Nasıl bir insan kimliksiz yaşayamazsa bir toplumda dilsiz yaşayamaz ve o toplum yok olmaya mahkum olur.
Alt Proje Yöntemi: İlk olarak gazetedeki yazım yanlışlarını ve yabancı sözcükleri tespit edeceğiz. Daha sonra isimleri yabancı olan kafe, mağaza, market gibi yerlerin fotoğraflarını çekeceğiz. Eva, karton, yapıştırıcı kullanarak yanlışlar defterimizi oluşturacağız. Kestiğimiz yazım yanlışları, yabancı sözcükleri ve çekeceğimiz fotoğrafları yanlışlar defterine yapıştıracağız. Yanlışlar defterini  oluşturma amacımız konuyu somut bir hale getirmektir. Aynı zamanda da insanların kendilerini  test etme ve konuya hakim olmaları için küçük bir oyun hazırlayacağız.
Alt Projeden Beklenen Sonuç: Hazırladığımız bu projede insanların günlük hayatta yaptığı yazım yanlışları ve yabancı sözcük kullanımının azaldığını görmeyi umuyoruz. İnsanların dikkatini çekmeyi, bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Dilimizin ne kadar önemli bir dil olduğunu insanlara vurgulayacağız. Türkçe özellikle günümüzde İngilizcenin işgali altındadır. Dilimizin kimliğimiz olduğunu ve kimliksiz bir toplumun olmayacağını, olmadığı zaman o toplumun yok olacağına dikkat çekmek istiyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak mı?: Hayır

BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: Efkan Doğan

BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

ADI SOYADI:                                                                SINIFI:

 1. EBRAR DEMİR 10/A
 2. FATMA BUSE YILDIZ 10/A
 3. SELMANUR PALABIYIK 10/A
 4. ŞÜHEDA ATAY 10/A

TÜBİTAK tarafından kabul edilip uygulanan projeler.


TÜBİTAK 4006 Türkçe Edebiyat Sergi Proje Örnekleri

TÜBİTAK 4006 Değerler Eğitimi Proje Örnekleri