sosyal sorumluluk projeleri, efkan doğan

sosyal sorumluluk projeleri, efkan doğan

Sosyal Sorumluluk Projesi, Topluma Hizmet Uygulamaları, Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

Birey olarak çevremize karşı daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sosyal sorumluluk çalışmalarında öncelikli niyetimiz insanlara faydalı olmaktır. Olağanüstü, büyük bir iş olmasına gerek yok, küçük ve güzel bir iş yap. İnsanların bir sorununu çöz. Bir işin ucundan tut. Bu çalışmalarda kişisel bir menfaatimizin olmaması temel prensibimiz olmalıdır.Olumsuzlukları, kusurları sadece eleştirmek, insanlara kızmak hatta hakaret etmek en kolay iştir. İnsanların bir çoğu maalesef böyle davranmaktadır. Önemli olan güzel bir iş ortaya çıkarmaktır. Yeteneğiniz varsa, bir bilginiz varsa bunu insanlarla paylaşmak daha güzel değil mi? Karanlığa sövmek yerine kalkıp bir ışık yakmak daha güzel değil mi?

“İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” Hadis-i Şerif

Haklılar, en az haksızlar kadar cesur olmalıdır.

İnsanlar için iyi bir şeyler yapmayan insan değildir.Sadece kendi nefsi için yaşayan, insan değildir.

sosyal, sorumluluk, projesi, projeleri,prjesi,

Sorular:

1. Ailem için, arkadaşlarım için, akrabalarım için, komşularım için neler yaptım? Neler yapabilirim?

2. Mahallem için, köyüm/kasabam/şehrim için neler yaptım? Neler yapabilirim?

3. Ülkem için neler yaptım? Neler yapabilirim?

4. İnsanlık için, dünya için, Allah rızası için neler yaptım? Neler yapabilirim?

Dikili bir ağacın olsun. Ben de birşeyler yapabilirim duygusuna sahip olmak.* * *Sosyal sorumluluk çalışmalarına örnekler:

Mahallenin, şehrin bir sorununu çözmek için gayret göstermek Gençlik Kulüplerine destek olmak Pardus gelişimi veya tanıtımı için çalışmak Koruyucu Aile olmakMesleğinde en iyilerden biri olmaya çalışmak ve alanında güzel bir iş, yeni bir iş yapmak Bir yardım kuruluşuna üye olmak. Mahallemizdeki okulun bir ihtiyacını gidermek, mesleğimizle ilgili olarak okula destek vermekMesleğimizle ilgili bir forum sitesine ve genel içerikli bir forum sitesine üye olarak bilgilermizi insanlarla paylaşmak. İşyerinizde, arkadaş grubunuzla bir sosyal sorumluluk projesi organize etmek. Yılda en az iki kere kan bağışında bulunmak. İşyerinde ve apartmanında kan grupları listesi oluşturmak.İşyerinde ve binada Askıda Kitap projesini uygulamak.  

Efkan Doğan

Facebook sayfamızdan öğrencilerimin yaptığı sosyal sorumluluk çalışmaları >>>  

Hamit Aşkın: Sayın Efkan Doğan hocamıza çok çok teşekkürlerimi sunuyorum. Bu proje ödevlerini sadece ödev olarak değil milli vazifelerimizi yerine getirmek için verdiğini de düşünüyorum. Hocam bu ilginizden dolayı sizlere cok teşekkür ederim. Su proje ödevleri belki bir coğumuzun hayatında ilk defa yaptığı şeyler oldu. Ama şunuda anladık ki gercek ten insanlık namına güzel ve hayırlı bir iş olduğu bilincine vardık. Tekrar teşekkür ederek proje ödevimi sizlere anlatmak istiyorum. Ben mahalleden bir arkadasımla çevre dostları adına 40-50 sayfalık kapak şeklinde bir slogan hazırladık. Bu sloganları bir çok dükkana dağıtıp dükkanlarına asmalarını rica ettik. Sadece bunla kalmayıp bir cok apartman önündeki insanlarla çevre hakkında konuştuk. Elimizden dilimizden geldiği kadarıyla öğrendiğimiz kadarıyla bilgiler vermeye çalıştık. Sir çok dükkan sahibinden olumlu cevaplar aldık ve çıkarttığımız sloganları bir çoğu kapı önlerine astılar. Onlara çok çok teşekkür edip saygılarımı sunuyorum. Ap artman sakinlerinden bir çok tepki aldık. Çoğu ” Aman ne olucak sanki devletin çöpçüsümü yok ” gibi şeyler söylediler ama biz pes etmekdik aksine bir çoğuda bilgiler için teşekkür ettiler. Benim proje ödevimde buydu teşekkür ederim saygılar sunarım.
 
Artist Numan: herkes kan vermenin sakıncalı oldugunu dşünüyordu cevremizde veren insanlar hep ben kan verdikten sonra zayıfladım kötüledim ve hastalandım diyorlardı kan verecekleri vazgeciriyorlardı. Bunun üzerine birkac arkadasımla beraber kan vermenin vücuda ve insanlara yararlarını arastırıp onları anlasılır duruma getirip kısa ve öz bir yazı h azırladık cevremizdeki insanlara elimizdeki yazıyı dagıttık .Bir kaç gün sonra görüşlerini tekrar alacagımızı söyledik sonuç bekledigimizden de daha güzel cıktı bazıları bize inanmayıp kendisi de arastırmıs ve cogu kan bagıslamanın hem kendine hemde karsısındakine faydası oldugunu görmüs oldu cok mutluyum bu acıdan . Hatta cogu kan bagısı bile yaptı o hafta.  

Ibrahim Gülhan: Sayın Efkan Doğan hocamızın gençleri yani bizleri bir nebzede olsa bilinçlendirmek ve içimize yardımlaşmayı, paylaşmayı aşılamak macayla vermiş olduğu sosyal sorumluluk projesi ödevimi anlatıyorum : Sayın Efkan Doğan ‘nın vermiş olduğu öğrencilere yardım kumbaralarıyla çevremizdeki esnafları,memurları, kısacası sadaka verebilecek duru mda olan herkesi hiçbir şekilde zorlamadan gönül rızasıyla yardım topladık ve bu işi yaptıgım için kendimi rahatlamış ve huzura kavuşmuş hissediyorum çünkü ,milltim adına,insanlık adına ufakta olsa bir şeyler yaptığım için bizleri bu şekilde bilinçlendirdiği için Efkan Doğan hocama saygılarımı sunar teşekkür ederim

Bilal Yıldırım: mrb hocam bole bir anlamlı odevi yerne getiriorm 😀 sakaryadn kayseri erciyesspora geldm sakaryadaki kulubumun pek durumu olmadıgından burdan oraya her gittimde elimden geldigi kadarıyla malzemeler krampon vb eşyalar goturmeye calısıyorm ordaki arkadaşlarımı bir nevzede olsa sevindere biliyorsam bolesi bir anlamlı odevi elimden geldiği kadarıyla yerine getirmeye calıstım.

  Emre Yemen: Meraba hocam camimizi güzelleştirmek amaçlı sitemizin marketine kumbara koydum, üzerine ”camiyi güzelleştirme amaçlı yardım” yazdım ve toplanan paralarla ve ben ve arkadaşlarımında yardımıyla camimize gül fidanları aldık tabiiki boş zamanlarımdada sulamayı ihmal etmiyorum.   Oğuz Taçli: Öncelikle Sayfanız hayırlı olsun hocam..
Bende görevim olan ödevimi yerime getirmek için sizlere öncelikle Ülkemiz, sonra ilimiz ve okulumuzu temsilen yapmış olduğumuz avrupa gezisinden bahsetmek istiyorum ve gezi ile ilgili fotoğrafları sizlere sunacağım.
Proje kapsamında Avrupa’lı öğrenciler ile tanışıp kaynaştık.
Kültürümüzü tanıtabil diğimiz kadar tanıtmaya çalıştık.
Uluslar arası bir bağ oluşturmaya çalıştık başarılıda olduk.
Sadece gezmek amaçlı değil , düşünce ve görüş olarak kazançlarımız olduğunu düşünüyorum ve bunlarıda en iyi biçimlerde kullanacağım.

Duran Tekin : ben E/10MT sınıfından duran tekin im şimdi sizlere sosyal sorumluluk projemi sunacagım…gecenlerde başımdan bir olay geçti lösemili çocuklar için demirden kumbaralar dagıtıyorlardı.bende sordum bu nediye?amcanın biri cevap verdi bunlar lösemili çocuklar için hayat yavrum dedi bende onlardan 4tane aldım ve biliktirip geri verdim.inşallah yaptıgım işe yaramıştır.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ: Gerçekten Genciligin Gelecegi Var Yardımlarınızın Birer Sosyal Projeden daha fazla oldugunu anldım gercekten hepinize teşekkür ederim Bnim sosyal projemde hepmizin toplandıgı bu siteyi Efkan hocam’a danısarak acmak oldu.

Ismail Kızmaz : Sayın hocam hemen odevimden bahsediyim biz abiler eşliğinde güzel bir çalışmaya imza attık hemen kısaca bahsediyim bir hafta sonu buluşarak huzur evlerine ziyarete gittik onların dertlerine mutlulukların eşlik ettik güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum

E10MT Mahmut Çavdar: öncelikle hocam bu sayfayı açarak ödevlerimizi daha kolay yapmamızı sagladığınız için tesekkür ediyorum ve hemen ödevimden bahsetmek istiyorum.esnaf abilerimin toplu olarak örnek elma bahçesi yapmak istiyorlardı.fakat bir türkü faaliyete geçiremiyorlardı.Bu gruba benim de katılmamla birlikte bizim bir kullanılmayan arsa üzerine bu p lanı gerçekleştirmeye karar verdik.Bu işi ustalıkla bilen kardeşlerimizle fidanları alıp güzel bir elma bahçesi yaptık.Şimdi de bu fidanların büyüyüp meyve verdiği zaman da elmalarını satıp burdan gelecek parayla da şehirimizi daha da güzelleştirmeyi planlıyoruz.(planı uyguladıgımız yer Niğde)

Emre Çakır: Sayın Efkan Dogan hocama saygılarımı sunarım hocam ben hemen ödevimden bahsedeyim ben hayvanları seven vedüşünen biriolarak bizim mahallemizde bulunan sokak köpekleri için bir yardım etmek istedim ve arkadaşlarımla bu konuyu paylaştım ve iki arkadaşımla birlikte nasıl biryardım edecegimizi bulduk toplumumuzun enbüyük sorunlarından biri olan tüketecegimizden fazla yiyecek alıp sonradayarısından çokuğunu çöpe veya duvarlar üzerine asıyoruz bizde duvarlar üzerine asılan bayat ekmek boşetlerini toplayarak hafta sonları sokak köpeklerine veriyoruz.

Ganqsta Rap: Meraba ben e10mt sınıfından hayrettın eroglu gecen hafta camıye cuma namazına gıtmıstım camıde yardım toplanıyodu camının duvarları felan kırıktı boyası yoktu camıye boya yapılırken bende yardım ettım ozurluler ıcın para toplanıyodu para yardımında bulundumm hayrıma yardımcı oldum ınsallah sevabını alırım.

Muhsin FenerLee Ȝȣ: “Yeşil Yol Projesi”, dünyada giderek azalan yeşilin yaşamımızdaki önemine dikkat çekmek amacıyla 2004 yılından bu yana uygulanmaktadır. OPET’in “Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder” sloganıyla hayata geçirdiği “Yeşil Yol Projesi”, ülkemizdeki yeşil alanların yaygınlaşmasına önemli katkıda bulunmaktadır. “Yeşil Yol Projesi “ İlk olarak O PET akaryakıt istasyonları ve çevresindeki 1,5 kilometrelik alanın ağaçlandırılmasını amaçlamaktadır. ” hocam bu yazıyı okuduktan sonra hemen çalıştıgım paramla amcamın arabasına benzin aldım .. Sizin sayenizde engelli kardeşlerimize kapak toplayarak yardımda bulunduk .. Biz Damla Caffe olarak fakirlere dürüm yapıyoruz .  

Gizem Nehir Kayapınar: hocam bu zamana kadar hep faydalı projeler sundunz bize.şimdi de bizim faydalı bi proje gerçeklştirmemz için yanımızdasınız.11kimya sınıfı olarak pazartsi günü hazırladğmız kermesimze tüm arkadaşlarmı ve ögretmenlrmi davet edyrum.bize bu güzel projede önderlik ettğniz ve ediceğiniz için çok teşekkür ederim:)

Mert Kaya : Sayın EFKAN DOĞAN hocam ben bizim köye yani TOMARZA/GÜZELSU köyüne ağaçlandırma yaptım tabi bu ağaçlandırmayı yaparken allah razı olsun bizim köydeki amcalarım dayılarım felan yardım etti bu bizim köye daha fazla ağaç kazandırmak için yaptığım bir projedir çünkü bizim köyde pek fazla ağaç olmadığından yeşillikde az oluyordu bu proje diğer köylerden farklı olmasını istemediğim için yaptım SAYGILARIMLA E-10-MT osman mert kaya

Mehmet Temeltaş: geçen hafta parkta oturuyodum bi yaşlı hacanne su içmek istedi ama parkın musluğu takılkı degildi parktaki görevliye gittim parkın mulugunu takarmısınız die rica ettim oda biz ilgilenecegiz dedin ve ertesi gün parkın muslukları takılmıştı bu hayatta sadece kendimizi düşünmeyelim arkadaşlar. Ahmet Fırat Biçer: Arkadaşlar biz bu dünyada yaşıyosak birşeylerle sorumlu olmamız gerekir ben bu sorumluluk için kurban bayramında camiye yardım için kurban derilerini topladım.Herkes bi sorumluluk yapabilmelidir.

Alican Soypaçacı: sayın EFKAN hocamızın yıl içerisinde bize verdiği sosyal sorumluluk ve yardımlaşma projesi için okulumuzun el birliği yaparak toplamaya çalıştığı pet şişe kapakları bu ödevi ve insanlık görevimizi neredeyse tamamı ile kapsamakta…
ben de bu görevi yerine getiren öğrencilerden herhangi biriyim.
bu görev bana kalırsa bizim için küçük ins anlık için büyük bir adım.
sanıyorum 250 kilo civarında kapak topladığında bir tane tekerlekli sandalye veriyorlar.
bu da yürüyemeyen herhangi bir engelli kardeşimize ulaşacak…
herkezi biraz duyarlı olmaya ve taşın altına elini sokmaya davet ediyorum…
dediğim gibi bizim için küçük ama insanlık için gerçekten büyük bir adım.  

www.facebook.com/SOSYAL-SORUMLULUK-PROJELER%C4%B0-198601210174578/

Bir şey yap. Güzel olsun..
Çok mu zor ?
O vakit güzel bir şey söyle.
Dilin mi dönmüyor ?
Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.
Beceremez misin ?
O zaman güzel bir şeye başla..
Ama hep güzel şeyler olsun.
Çünkü: “Her insan ölecek yaşta”

Şems

Askıda Kitap Projesi >>>
Askıda Kırtasiye Projesi >>>
Askıda Tohum Projesi >>>
Sadaka Taşı Projesi >>>
Sadaka Köşesi Projesi>>>

Öğretmen Gelişim Kitaplığı Projesi >>>