kantinde meyva, okulda meyve, projesi, meyve

kantinde meyva, okulda meyve, projesi

Kantinde Meyve
Okul Kantininde Meyve, Meyve Salatası, Meyve Tabağı ve Taze Sıkılmış Meyve Suları Çocukların sağlıklı ve dengeli büyümeleri için yüksek oranda vitamin ve minerale ihtiyaçları vardır. Bunun için de bol meyve yemeleri gerekir.

şeftali

Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri de meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker midede yakılarak glikoza çevrilir.   

Okul kantinlerinde çoğunlukla hamburger, tost, patates kızartması, şekerleme, çikolata, jöle şekerler, kola, cips vb. suni, kimyasal gıdalar satılmaktadır. Bunlarla beslenen çocuklarımız, gençlerimiz sağlıksız büyüyor.   Obez olma, kanser olma riskleri artıyor. Vücut ve zihin gelişimleri yetersiz oluyor.   Okul kantinlerinde satılan gıdalar arasında meyveler de olmalıdır.

Tane hesabı satılacak meyve türleri uygundur. Muz, elma, ayva, armut, mandalina, incir, kivi …   Mevsimine göre misal, 25 kuruşa bir adet elma 75 kuruşa bir adet kivi 50 kuruşa bir adet muz vb.   Tenefüste, öğle arasında bunlardan alıp yiyeceklerdir çocuklarımız.   Kantinde bunların satılacağı bir alan oluşturulabilir.  

meyve suyu

Meyve bar  

meyve bar

Meyve bar – Vitamin bar    Yayvan hasır sepetlerin içinde güzel bir şekilde sunulmalıdır. Üzerlerine şık etiketler konulmalıdır.

meyve sepeti

Taze sıkılmış meyve suları satılması da beslenme için çok faydalıdır. Günlük sıkılmış portakal suyu, havuç suyu, elma suyu …

meyva sıkacağı
meyve sıkacağı

Ayrıca meyve tabağı sunulabilir. Tabak başına bir ücret belirlenip üzerine fiyatı yazılabilir.

meyvalar

  Tabaklarda meyve salatası satılabilir.  

havuç salatası

Havuç salatası  

meyve salat

Meyve salatası    

meyve kasesi

Meyve kasesi          

meyve salatası tabağı
Meyve kasesi

2007 © Bir Efkan Doğan Projesi www.efgan.net