NOKTALAMA İŞARETLİ TİŞÖRTLER, Kelime Hazinesi Kutusu, projesi

NOKTALAMA İŞARETLİ TİŞÖRTLER, Kelime Hazinesi Kutusu, projesi

Proje Adı: Türkçe İçin Küçük Çocukların Büyük Adımları

Projenin birinci adımı, “KELİME HAZİNESİ KUTUSU” çalışmasıdır.
Öğrencinin isteğine göre herhangi bir kutuyu kaplayıp kumbara haline getirmesi, kelimelerin anlamlarını,Türkçe sözlükten öğrenip küçük kağıtlara yazıp kutuya atması ile en çok işimize yarayacak, gerçek hazinemizin zenginleştirilmesi hedeflenmiştir.

KELİME HAZİNESİ KUTUSU
DOĞRU YANLIŞ CETVELİ, Kelime Hazinesi Kutusu

Projenin ikinci adımı, bu çalışmayı desteklemek üzere tasarlanmış “DOĞRU YANLIŞ CETVELİ” olup yine tüm öğrencilerce hazırlanabilecek öğretici bir oyuncaktır. Mukavvadan yapılmış uzun, dar kutu hazırlanır. Kutunun bir yüzüne kelimelerin doğru ve yanlış kullanımlarının aynı anda görülebileceği iki pencere açılır. İki boşalmış makaranın içlerine kurşun kalemler yerleştirilir. Kutu üzerindeki pencerelerin genişliğindeki çadır bezi üzerine kelimelerin doğru ve yanlış kullanımları asetat kalemi ile yazılır. Bu şerit şeklindeki çadır bezi makaraların üzerine takılır. Hazırlanan sistem kutu içine kalemlerin bir ucu dışarıda kalacak şekilde yerleştirilir. Kalemlerin dışarıda kalmış bölümünün çevrilmesiyle sistem hareket eder ve aynı anda gülen yüz ifadesi olan pencerede kelimenin doğru kullanımı, asık surat ifadeli pencerede ise yanlış kullanımı görülür.

NOKTALAMA İŞARETLİ TİŞÖRTLER, Kelime Hazinesi Kutusu

Projenin üçüncü adımı ise, özellikle yazılı iletişimde doğru anlatıma katkı sağlamak için tasarlanmış“NOKTALAMA İŞARETLİ TİŞÖRTLER”dir.
Karikatür çalışması ile kişileştirilen noktalama işaretleri kendilerini tanıtma ve doğru yerde kullanılma çabasındadırlar.

NOKTALAMA İŞARETLİ TİŞÖRTLER, Kelime Hazinesi Kutusu

Sena Güvenç, Salih Emre Geyik, Seda Eliri – Kırıkkale


Bu proje Vehbi Koç Vakfı’nın “Global Dünyada Eğitim Proje Yarışması” 2008 – Öğrenci Kategorisi’nde 1. olan çalışmadır.

Alıntı: kocschool.k12.tr