askıda kantin, uygulaması

askıda kantin, uygulaması

Okulumuzda başlatılan “Askıda Kantin” uygulaması öğrencilerin yardımlaşma duygusunu geliştiriyor.Sosyal Bilgiler öğretmenimiz Mustafa Tonbul koordinatörlüğünde 7. sınıf öğrencilerinden Şüheda Avcı ve Sümeyye Doğan TÜBİTAK Bu Benim Eserim Proje yarışması değerler eğitimi kapsamında örnek bir projeye imza atarak okulda “Askıda Kantin Projesi´nin başlatılmasını sağladı. “Askıda Kantin Projesi” ile isteyen öğrenci,kantinden alışveriş yaparken;bir tane de ihtiyacı olabilecek arkadaşları için ürün alarak “Askıda Kantin” panosuna asabiliyor.İhtiyacı olan öğrenciler de panolardaki ürünlerden alabiliyor.”Askıda Kantin” panosunu boş bırakmayan öğrenciler bazen birden fazla ürün alarak arkadaşlarına destek oluyor. Projeye oldukça ilgi gösteren öğrenciler,bu projeyle hem yardımlaşma hem de arkadaşlık bağlarının güçlendiğini söylediler.

askıda kantin, projesi
askıda kantin, projesi

Öğrencilerin projeye oldukça fazla ilgi gösterdiğini belirten kantin işletmecisi Erol Döner,”Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın böyle bir paylaşım içerisinde olmasından son derece memnunuz.Türkiye´deki bütün okullarda böyle bir uygulamanın olmasını isteriz.Çocuklar bu konuda çok duyarlı.Bazen bir çocuğumuz 3-4 ürün askıya asabiliyor”diye konuştu.

askıda kantin, projesi, örneği

“Çocuklarımız bu projeyi oldukça sevdi”

Bugüne kadar birçok sosyal projeyi hayata geçiren okul müdürümüz İbrahim Özkaya,”Askıda Kantin Projesi´ndeki hedefimiz;çocuklarımızın yardımlaşma bilincini geliştirmek ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak.Veren elin alan elden haberi olmadığı uygulama ile geleceğimizin teminatı çocuklarımızın insanlara faydalı olmasını hedefliyoruz.Bu proje,öğretmen arkadaşlarımızın desteği ve öğrencilerimizin çabasıyla hayata geçti.Çocuklarımız bu projeyi oldukça sevdi.Çocuklarımız bu projeyi oldukça sevdi.Bu proje onların gelişimine ve eğitimine katkı sağlıyor.Umarım bu proje diğer okullarda da uygulanır” dedi.

SAKARYA / PAMUKOVA – Mehmet Atıf Aydın İmam Hatip Ortaokulu

İletişim’de “Askıda Kantin”

askıda kantin, iletişim
askıda kantin, iletişim

Hande Nur OCAK

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde geçtiğimiz yıl başlatılan “Askıda Kantin” projesi ikinci yılında tüm fakültelere yayılarak uygulanmaya devam ediyor. Uygulama, İletişim Fakültesi kantininde de sürdürülüyor. “Askıda Kantin” uygulaması, İstanbul Üniversitesi kantinlerinde akademisyen, memur ve öğrencilerin kantinde satılan ürünlerden istediklerini “Askıda” vermek üzere satın alarak ihtiyaç sahipleriyle buluşturmasını amaçlıyor.

Kantinlerde Paylaşım Artıyor

İletişim Fakültesi kantin personeli Fatih Işık, “Geçtiğimiz sene İlahiyat Fakültesinde mesaiye gitmiştim. Orada bu uygulamayı gördüm, çok beğendim. Neden bütün kantinlerde olmasın, dedim ve idari amirime uygulamadan bahsettim” dedi. Tüm fakültelerin kantininde projenin uygulaması için çalışmalara başlandığından bahseden Işık, “Yaklaşık bir hafta içinde mantar panolarımız hazırlandı, çok güzel bir uygulama. Öğrenciler bazen çekinerek alıyorlar. Biri bakar, biri görür diye çok çekiniyorlar” diyerek ihtiyacı olan öğrencilerle paylaşım içerisinde olmaktan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Öğrenciler Memnun

Gazetecilik bölümü 3. sınıf öğrencisi Sümeyye Yağcı, “Tanımadığım, ihtiyacı olan insanlara bu şekilde yardımcı olmak mutluluk verici, uygulamayı faydalı buluyorum” dedi. Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisi Elmas Hacısalihoğlu da “Böyle bir paylaşım içerisinde olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum” diye ekledi. Gazetecilik bölümü yüksek lisans öğrencisi Tuğçe Ayçin, üniversitemizin böyle bir uygulamayı sürdürmesi gurur verici. Bu tarz uygulamaların toplumumuzda yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iletim.istanbul.edu.tr

Askıda Kantin
Askıda Kitap
Askıda Kırtasiye
Askıda Meyve
İtimat Bakkaliyesi