ilaç zehirdir, ilaçların zararları

ilaç zehirdir, ilaçların zararları

ilaçların zararları, ilaç zehirdir

İLAÇ ZEHİRDİR, İLAÇLARIN ZARARLARI, YAN ETKİLERİ

İlaç şifa mıdır? Evet
İlaç zehir midir? Evet

Uzun yıllar araştırılmış, deneylerden geçirilmiş, test edilmiş bazı ilaçların hastalıkları iyileştirdiği doğrudur. Kontendikasyonu-yan etkileri en düşük seviyede olan ilaçlar bile doz aşımında yani tavsiye edilenden fazla kullanıldığında vücudunuza çeşitli zararlar verir, sizi zehirler, kalıcı hasarlar verir, hayatınızı karartır.

Bazı ilaçlar ise yararlarından çok zarar verirler.
En basit örneği antibiyotiklerdir. Yıllarca soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda doktorlar hastalara antibiyotk ilaçlar yazdılar. Şimdi artık yazmıyorlar. Eee ne oldu hani bunlar iyileştiriyordu?

İlaç sanayisi için insanlar hasta değil birer müşteridir. Yeterli miktarda hasta yoksa bu sektör ne iş yapacak? Hastalık da olmalı, hasta da.Doktorlara haşa peygamber gibi iman edip sorgulamayan insanların bu işte suçu yok mu? Doktorlar tipik ortodoks tıp eğitimi aldıklarından bunları gündeme getiremezler. Tıp bir hizmet alanı iken artık günümüzde bir sanayi dalı olmuştur.

İlaç- sağlık sektörü dünyadaki en büyük ekonomik sektörlerin başında gelir. Antibiyotik ilaç firmaları çok zengin oldu bu işten, çook.

Kimyasal ilaçlardan dolayı Almanya’da yılda 25.000, İngiltere’de 30.000 ve ABD’de 180.000 kişinin kimyasal ilaçlardan öldüğü bilinmektedir (Hans Weiss, 3 x taglich).

Yani iyileşelim diye aldığımız ilaçlar bizi öldürüyor. İlaçlar kimyasal birer silahtır. Hayatınız kararmadan bunları öğrenmeniz faydalı olabilir.

“Antibiyotik İlaçlar: Mini Atom Bombası
Antibiyotik ilaçlar bağırsak florasını bozar. Bağırsak florasında ortaya çıkan aşırı zararlı bakteriler ve mantarların üretiği zehirli gazlar ve zehirli alkolleri elimine etmek için aşırı oranda B6, B12-Vitamini ve Folikasit harcanır. Bu da homocystein oranının yükselmesine neden olur. Homocysteini B6, B12-Vitaminleri ve Folikasit Metionine çevirerek zararsız hale getirir.

Homocystein LDL-Kolesterolunu oksitliyerek yapısını bozar. Oksitlenen kolesterol makrofaj tarafından mikrop olarak algılanır ve onu yok etmeye çalışır. Aşırı oranda LDL-Kolesterolu yiyerek ölen makrofaj hücrelerde, hücre aralarında, dokularda ve damarların iç yüzeyinde yağlanmalara sebep olur.

Damar, hücre ve doku yağlanmasına sebep olan bu plaklar (artık maddeler, cüruf) hücrelerin beslenmesine engel olur. Bu da beslenemeyen hücreler nedeniyle kişide sürekli açlık duygusunun ortaya çıkmasına neden olur ve kişi iştahım açıldı diyerek sürekli yemek yemek zorunda kalır. Bu nedenle bağırsak florası bozulanların et ve et mamulleri yememeleri gerekir.

Almanya’da Alternatif Tıp: Almanya’da Pacoe firması tarafından yapılan bir araştırmada insanların % 80 oranında Alternatif Tıp’a güvendiği, ve sadece % 12′sinin ise Ortodoks Tıp’a itibar ettiği tesbitedilmiştir. (Naturheilkunde 10/11.04.44) Avrupada üretilen doğal ilaçların % 45 Almanya’da üretilmekte ve Alman firmaları 3. Dünya ülkelerinden getirtikleri ham maddeyi işleyerek milyarlarca dolar kazanmaktadırlar.” Kanser endüstrisi -kanser hastalığı mı demeliydik yoksa- milyarlarca liranın döndüğü devasa bir alandır. Diğer kronik hastalıklar da böyledir. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, anemi vb. hastalıklarının tedavisi-ilacı bulunmuş bile olsa bunlar duyurulurmu, uygulanır mı? İki-Üç ayda bir hasta iyileştirilirse sonra ilaçlar kime satılacak? Ömür boyu satmak varken…   Birkaç ilacı inceleyelim:


Panadol Extra Film Tablet
Panadol Extra Film Tablet ateş düşürücü, ağrı kesicidir.

Panadol Extra Film Tablet’in Yan Etkileri
Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen);nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden bir ya da birkaçını gördüğünüzde Panadol Extra Film Tablet kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da hemen doktorunuzu arayınız;

 • Kan tablosu bozuklukları;
  Kansızlık (anemi);
  Kalp atımlarında artış, çarpıntı;
  Titreme;
  Kan şekerinde düşme (hipoglisemi).


  Uniklar Film Tablet 500 mg Klaritromisin makrolid grubu bir antibiyotiktir. Klaritromisin vücut içerisindeki bakterilerle savaşır.
  Klaritromisin’in Yan Etkileri Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız. Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz derhal doktorunuzu arayınız:
  • Düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı;
  • Aşırı sulu veya kanlı ishal;
  • Mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu renkli idrar, kil-çamur renkli dışkı, sarılık (ciltte ve gözlerde sararma);
  • Ateş, boğaz ağrısı, ciltte soyulma, ciltte kırmızı döküntü;
  • İşitme problemleri.

Hipersar Plus Film Tablet İlaç Etken Maddesi: Olmesartan medoksomil, Hidroklorotiyazit
Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür.
Olmesartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II ’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir.

Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.  

Nadiren bazı durumlarda, Olmesartan ve Hidroklorotiyazit iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme, bayılma;
 • göğüs ağrısı, nefes almada zorluk;
 • düzensiz nabız;
 • yüksek ateş;
 • burun tıkanıklığı veya akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük;
 • tükrük bezlerinde şişlik veya ağrı;
 • bulanık görme, nesnelerin sarı görünmesi;
 • idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan bulunması;
 • kansızlık (anemi);
 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • ağız kuruluğu, artan susuzluk, uyuşukluk hali, huzursuz hissetme, bilinç bulanıklığı, hızlı kalp ritmi, baş dönmesi hissi, bayılma veya ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar);
 • safra kesesi iltihabı;
 • pankreas iltihabı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • iştah kaybı, mide ağrısı, mide bozukluğu, bulantı, kusma;
 • karın ağrısı, ishal, kabızlık;
 • eklem ağrısı;
 • baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık hissi;
 • uyuşukluk, yorgunluk hissi;
 • ışığa karşı duyarlılık;
 • başağrısı;
 • konsantrasyon sorunları, kendini depresif hissetme veya çöküntü hali;
 • erkeklerde ereksiyon zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.



ARAVA 10 MG 30 FILM TABLET Leflunomid
İmmunosüpresan.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, ağır immün yetmezlik, ağır anemi, nötropeni, trombositopeni, ciddi enfeksiyonları olan hastalar, böbrek yetmezliği, ağır hipoproteinemi, gebelik, emzirme, 18 yaş altı.
Etkileşim; kolestramin, aktif kömür, diğer hepatotoksik ilaçlar, diklofenak, ibuprofen, tolbutamid, rifampin.
Yan etkiler; ateş, kas ağrıları, albuminüri, hematüri, vajinal monoliazis, hipertansiyon, taşikardi, diyare, bulantı, kusma, iştahsızlık, oral aft, monoliazis, karaciğer fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, anksiete, allerjik reaksiyonlar…  


ilaç, zara, yan tki, zehir, kontendikasyon

Kullandığınız ilaçların mutlaka prospektüslerini (tanıtmalığını) okuyunuz. Özellikle de yan etkileri-kontrendikasyonları kısmını dikkatli okumak lazım. İlacın size neler yapabileceğini bilmek istemez misiniz? Bilmelisiniz. Tabii bu ilaç fabrikalarının bir kısmı da ürettiklerinin zararları anlaşılmasın diye prospektüsleri anlaşılmaz bir dille yazarlar. Bu konuya da devletin çözüm bulması gerekir. Prospektüsler anlaşılır olmalıdır. Öyle ya prospektüs ne demekmiş sözlüğe bir bakalım: Tanıtım broşürü, tanıtmalık, tarife.   İlaçlardan zehirlendiyseniz Ulusal Zehir Danışma Merkezi 114’ü arayabilirsiniz. Üniversitelerde ilaçların zararlarını araştıran Klinik Toksikoloji bölümleri de size yardımcı olabilir.

Efgan Doğan – 2017