şehrinin takımını destekle, futbol, krallığa hayır

İstanbul Süper Ligi, Futbol Dükalığı

TFF değil İFF yani İstanbul Futbol Federasyonu.   Ülkemizde maalesef spor denince akla futbol gelir, futbol denince de Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe …   Lig sanki bu üçü arasında olmaktadır. Medya hep bunları sunar, sunucu bunlar gol atınca “goooooool” diye bağırır hem de birkaç kere ama Anadolu takımlarından birisi bunlara gol atınca cılız bir sesle bir kere “gol” der!  

gaziantep-gençlerbirliği
sivasspor, bursaspor

  Basın İstanbul’dadır ve futbol kulüplerinin patronlarıyla, oyuncularıyla içki masalarında arkadaşlık yaparlar. Onları anlatmasın da kimi anlatsınlar…   Anadolu takımı, İstanbul takımlarından birini yener, isterse farklı yensin farketmez, yine gündeme gelmez çünkü yorumcular bu sefer de yine Galata,Fener veya Beşiktaş niye yenildi diye konuşurlar, yani yine onlar merkezdedir.   Bir oyuncu faul yapar ama faul değildir, çünkü dükalıktan biri yapmıştır.  

çaykur rize spor
manisaspor, logo, amblem

Ceza sahası içinde 9 kusurlu hareketten biri olur ama penaltı olmaz. Çünkü faulu yapan İstanbul takımlarından biridir. Hele onlar dükalıktan birine dokunuversin anında faul olur, penaltı olur, sarı, kırmızı kart olur…

bursaspor denizlispor
Bursaspor-Denizlispor
argıncıkspor
Argıncıkspor

Arkadaşlıkla, baskıyla, tehditle, rüşvetle, şantajla, psikolojik baskıyla, sosyal medyayla hep kontrol altında tutulur televizyoncular, gazeteciler, hakemler …   Gariban Sivasspor’u mu, Kayserispor’u mu, Bursaspor’u mu, Gençlerbirliği mi … savuvlacak?

Trabzonspor hariç bugüne kadar hiçbir Anadolu takımı şampiyon olamamıştır, olamayacak mı, hep böyle mi gidecek düzen? Dünyada böyle bir lig var mı acaba? Hep aynı takımlar şampiyon oluyor…   Evet, bu ligin adının değiştirilmesi lazım: İstanbul Süper Ligi Türkiye Futbol Federasyonu’nun adı da İstanbul Futbol Federasyonu olmalı…

şehrin takımına destek ol

İnsanlara soruyorum: Bir Antalyalı, Kayserspor’u tutar mı? Bir Sivaslı, Bursaspor’u tutar mı? Bir Malatyalı, Trabzonspor’u tutar mı? Bir Samsunlu, İstanbulspor’u tutar mı? Bir İzmirli, Konyaspor’u tutar mı?   Cevap belli: Elbette tutmaz, niye tutsun ki?   Peki bir, Sivaslı, bir Maraşlı, bir Antalyalı … niye Beşiktaş, Galata veya Fener’i tutar? Bunlar İstanbul’un bir mahallesi, semti değil mi? Bunlar İstanbul takımı değil mi?   “Delikanlı adam tek takım tutar; o da nüfus cüzdanında yazar”  

Sen Kayserili, Samsunlu, Antalyalı … arkadaşım İstanbul takımlarını niye destekliyorsun? Otur bir düşün. Neden?

Beynin medyayla yıkanmış olabilir mi?

İstanbul takımlarında adamlar yıllık 1 milyon, 2 milyon lira (eski parayla 1 trilyon, 2 trilyon) alıyorlar. Ortalama bir yurdum insanı ömür boyu kazandığını köşeye koysa, havayla suyla yaşasa, başka bir masrafı olmasa da bu parayı biriktiremez. Hayalini bile kuramaz. Sülalesiyle biriktirmeye çalışsa yine de biriktiremez. Aylık 1000 lira alan bir insan 40 yılda 480.000 lira kazanır. Gel gör ki bu parayı bir senede kazanan insanlar için en yakın arkadaşlarına bile hakaret eder, söver, onlarla kavga eder ve bu yaptıklarını da doğal bir şeymiş gibi karşılar. Üzücü bir durum bu.

  Efkan Doğan 2007  


Çok haklı bir yazı

Görmüyor musun? Sen yoksan bir eksiğiz diyorlar, gidiyorsun en uzak yerden bile izlemek için 40 TL istiyorlar, hepsini tek tek tanıyorsun biliyorsun fakat hiç biri seni tanımıyor, soğukta donma pahasına maçlarını izliyorsun, hepsi lüx arabasına binip evine gidiyor sen otobüsle dönüyorsun, trilyonlar kazanıyorlar sana bir çay bile ısmarlamıyorlar, evin her tarafını renkleriyle resimleriyle donatıyorsun oysa beraber çekilmiş hiç bir resminiz yok, tutku aşk sevgi ile bağlanıyorsun hiç satmıyorsun ama onlar üç kuruş fazla para veren takıma gitmekte tereddüt bile etmiyorlar, yetmiyor dönüp sana bide gol atıyor, atarken sevinmeye devam ediyor profesyonellik deyip işin içinden çıkıyorlar.  

futbol, krallığı, görmüyor musun

Sen GOOL diye bağırdığında golden başka bir şey olmadığını, onların hesaplarına primler yattığını görmüyor musun?

Yani: Büyütmeyin, kırmayın sevdiklerinizi, başkaları bu kadar rahatken, rahatınızı bozduğunuza değmez..
-Alıntı-