hikaye yazma kutusu

hikaye yazma kutusu

Hikaye Yazma Kutusu

5N1K

 
Nedir 5N1K kuralı?
 
5N1K: Nerede, niçin ,ne, ne zaman, nasıl, kim
 
NE…. ………………..Konuyu verir
NEDEN……………..Amacı verir
NASIL……………….Yöntemi belirler
NEREDE……………Mekan ve yer kavramları
NE ZAMAN……….Süre-süreç kavramları
KİM…………………..İlgili ve sorumlu kişileri belirler
 
Artık habercik de ‘Nereden’ de eklenerek 6N1K olmuş.
 
Ve işte karşınızda hikaye yazma kutumuz.
 
Her sınıf seviyesine göre basitleştirilerek kullanılabilen hikaye yazma kutumuzu sene başında hazırladık.
Önce ‘kim’den başladık. Öğrencilere küçük küçük kestiğim sarı renkli kağıtları dağıttım.  Bir yüzüne herkes istediği bir ismi yazdı. Arkasına da babaanne mi, anneanne mi, dede mi, çocuk mu, çoban mı, öğretmen mi neyi istiyorlarsa onu yazıp bu kişiyi tanıttılar. Aynı şekilde diğer renkli kağıtlara bütün soruları cevapladık.
Her öğrenci, kutumuzdaki her bölmeden birer kağıt alıp elindeki bu 6 kağıdı okuyup hayal gücünü kullanarak hikayeler yazdılar.

Mesela çektiği kağıtlarda yazanlar şunlar olsun:
KİM:  Tek kolu olmayan Ali amca
NEREDE: Ormanda
NE ZAMAN: İkindi vakti
NASIL: …
NE:…
NİÇİN:…

…..
İkindi vakti yaklaşmıştı. Ali amca ormanda topladığı odunları eşeğine yükledi. Eve doğru yöneldi. Akşama diğer köydeki evli kızı gelecek diye çok sevinçliydi. Gerçi küçük torununun kesik olan koluna korkuyla bakması onu üzüyordu. Üzüldüğü kolunun olmayışı değil torununun onun yüzünden korkması idi.
…….

Bu çalışmayı her hafta 1 ders saatinde yaptık. Çok güzel hikayeler çıktı ortaya. Yazdıklarımızdaki  yazım hatalarını düzeltip panomuza astık. Keşke bir tanesinin fotoğrafını çekseymişim.
Hazırlaması da basit olan bu kutuyla siz de öğrencilerinizin yaratıcıkları ve yazma becerilerini de geliştirebilirsiniz. ‘Hadi hikaye yaz’ demektense kendi yazıp seçtiği sorulara uygun hikaye yazımına daha istekli oluyorlar.
Deneyin derim.