Google’u Boykot Google’a hayır

Google’u Boykot Google’a hayır

Google’a hayır, Google’u boykot ediyoruz
 

 Google ülkemizden milyonlarca dolarlık gelir elde etmesine rağmen vergi vermemektedir. Vergi mükellefi değildir. Evet, internet reklamcılığının açık ara en büyük firması vergi vermiyor. Bu alandaki bütün faturalandırmalarını İrlanda üzerinden yapmaktadır ve dolayısıyla  vergisini de İrlanda’ya vermektedir (onu da veriyorsa). Bizim bahçemizde yemleniyor, otlanıyor ama yumurtayı başka bahçeye yumurtluyor.

 Türkiye’de firmaların Google AdWords üzerinden verdiği reklamların yıllık ortalama toplam değeri 100 milyon doların üzerinde olduğu ifade ediliyor.
  Maliye Bakanlığı 71 milyon TL vergi cezası kesti ama ödemiyorlar.
   28 ülkeye özel içerik hazırlamasına rağmen Türkiye’ye özel içerik hazırlamıyor, bize hiç değer vermiyorlar. 

google'a, google, hayır, google boykot, ediyoruz, google'u

Türkiye’de büroları bile yoktur. Telefon açan devlet yetkililerimizin telefonlarına dahi cevap vermiyorlar. 

 Ülkeden hergün milyonlarca tır, kamyon, gemi, uçak geçtiğini düşünün ve bunların gümrüklere girmeden, vergi vermeden geçtiğini düşününüz. O ülke için ne büyük bir otorite ve imaj kaybı, ne büyük gelir kaybı değil mi? İşte Google’un bize yaptığı budur.

Google’un sözlük servisi olan Google Dictionary sayfasında Bulgarca, Bengalce, Fince, Yunanca ve Tay Dili gibi çok küçük ülkelerin dilleri bile var ama yaygınlık bakımından dünyada 7. sırada olan Türkçe yok!
Bize değer vermeyene biz de değer vermiyoruz. 
Kullandığımız her bir Google hizmetiyle bu şımarık, gaspçı ve saygısız firmaya destek olduğunuzu unutmayınız.

Küçük ülkelerin bile isteklerini dikkate alıp yayından kaldırın diye talep edilince kaldıran Youtube, sıra Türkiyeye gelince adeta sağır oluyor. Yasaklama gelince de Türkiye yasakçı diye basbas bağırıyorlar. Ülkemizdeki bazı saflar da onların yanında yer alıyor. Sansüre hayır falan gibi tepkiler veriyorlar. Kraldan daha kralcı olanlar bu konuda biraz araştırma yapsalardı böyle davranmazlardı sanırım.

  Önceleri bu durumların Google’un dikkatinden kaçtığını düşünüyordum. Sonra vurdumduymaz olduğunu düşünmeye başladım ama şimdi art niyetli hatta düşmanca davrandığını düşünüyorum. 

 Konuyla alakalı olarak Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı‘nın açıklamalarını da okumanız çok faydalı olacaktır.

Bizlerin de yapabileceği şeyler var: Bize yani en büyük müşterisi olan internet kullanıcılarına ve devletimize hiçbir değer vermeyen, bizleri sadece besili bir inek gibi görüp yıllardır sömüren Google yerine başka arama motorlarını kullanabiliriz. Google reklamlarına tıklamayabiliriz. Google reklamlarını sitelerimizden kaldırabiliriz. Youtube konusundaki mantıksız ısrarımızdan vazgeçip aynı işi gören başka video sitelerini kullanabiliriz. Çünkü Youtube da Google’undur. 

Ülkemizin onuru ve çıkarı kişisel alışkanlıklarımızdan önce gelir. Alışkanlıklarımızı değiştirip diğer seçenekleri değerlendirmeliyiz.

Google özel bir Amerikan şirketidir. Sanaldaki kutsal ineklerden biri de Google’dur. Kimse eleştirmez, sorgulamaz hatta böyle birşey akıllara bile gelmez. İşletim sistemimiz Pardus hakkında yazdıklarımızdan ve Microsoft eleştirilerimizden sonra Microsoft’un ülkemizdeki kahraman evlatları savunmaya hatta saldırıya geçmişlerdi. Bakalım dokunduğumuz bu kutsallarından sonra neler diyecekler…

  Arama işinin sadece Google’dan yapılabildiğini zannedenler için yazıyorum: Bir Türk arama motoru olan Yaani’yi ve diğer arama motorlarını da kullanabiliriz. 

Efkan Doğan