veliyiz okuldayız

veliyiz okuldayız

Veliyiz Okuldayız
Zil Çaldı, Veliler Sınıfa
31.05.2013
Niğde Atatürk Lisesinde Uygulanan “Veliyiz Okuldayız” projesi Türkiye’de ve Niğde’de bir ilk özelliği taşıyor. kent51.net &borahaber.net
 
Gönüllü olan veliler öğrencilerinin dersine girebiliyor ve öğrencilerin ders içerisinde, okul içerisindeki davranışlarını gözlemleyebiliyor. Öğrencilerin de kendi özgüvenlerini arttıran proje ile eğitimde velilerin yerini öğrenmesi ve öğrencilerin davranışlarının düzeltilmesi hedefleniyor.

Derse velileri ile gelen öğrencilerin derse katılımı ve davranışta olumlu düzelmelerin olduğunu ve şu anda 30 velinin derslere katıldığını belirten Niğde Atatürk Lisesi Müdürü Mustafa Altınyüzük, “Projemizin adı “Veliyiz Okuldayız” projesi. Okulumuzda, ilimizde ve Ülkemizde ilk olarak uygulanan bir proje bununla ilgili olarak biz eylül ayından beri çalışıyoruz. Gönüllü öğretmenlerimizin ders verdiği sınıflarda gönüllü velilerimize rica ettik onlara çocuklarınızın okuduğu sınıflarda ders görmek ister misiniz diye onlar da gelebileceklerini belli ettiler. Biz şunu hedefliyoruz Türkiye’de ve Dünyada bizim en değerli varlıklarımız çocuklarımız ve çocuklar bizim geleceğimiz, onların geleceğine yatırımlarımızı yapıyoruz. Biz istiyoruz ki velilerimiz sınıflarımıza gelerek çocuklarımızın yanında olsunlar onlara destek versinler” dedi.


İlk etapta projeye başlarken biraz çekingenlik olduğunu dile getiren Niğde Atatürk Lisesi Tarih Öğretmeni Gülizar Kuzucuk, “Bu proje Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje. İlk zamanda biraz çekincen olduk ama velilerimizi derse kabul ettikten sonra boş yere çekindiğimizi ve gereksiz bir panik ortamı yaşadığımızı anladık. Çünkü gerçekten veliler derslerimize katıldıktan sonra özellikle velisini kabul ettiğimiz öğrencilerimizde okul içi ve dışında davranış bazında çok büyük düzelmeler oldu. Okul ile ailenin iş birliği sonucunda veli sürekli okula gidip geliyor, öğrencinin durumunu izliyor, öğretmenlerine sorup danışıyor bu öğrenci üzerinde çok olumlu etki yaptı. Velisi okula gelen öğrencilerimizde başarısını arttırma konusunda böyle bir ivme kazandığını fark ettik ve bende de ilk etapta bir ön yargı vardı ama şu anda o tür bir sorun yok hatta bütün velilerimi kendim bizzat davet edip dersime alıyorum” diye konuştu.
Sınıfta öğrencisinin davranışlarını derse katılımını görme şansını elde ettiklerini belirten öğrenci velileri Nurcan Cengiz ve Bayram İncesu projeden çok memnun olduklarını dile getirdi.
Velileri sınıfta iken kendilerine güven geldiğini daha çok motive olduklarının altını çizen Tunacan Kuyumcu ile Emine Buğur isimli öğrenciler bütün arkadaşlarının velilerinin sınıfa gelmesi gerektiğini belirtti.

Alıntı>>>