Sınıflararası Kültürel İkram

Sınıflararası Kültürel İkram

Küçük Bir Jest Kimi zaman bir akşam vakti komşunuz kapı ziline basar. Kapıyı açarsınız, gülümseyen yüzüyle komşunuz ikramını sunar. Ya bir tatlıdır. Ya börektir ya da aşure. Komşunuzun bu ikramıyla hatırlanmanın sıcaklığını hissedersiniz içinizde. Bunun gibi okullarda da komşuluk ilişkileri olur mu diye düşündüğümüzde aklımıza sınıflar arası kültürel ikramlar geliyor.

Derste öğrenciniz güzel bir şiir okudu. Şiirin güzel okunuşu içinizi ısıttı. Öğrencinizi tebrik ettiniz.Bu sırada aklınıza yan sınıflarda bulunan öğretmen arkadaşlarınız  ve diğer öğrencileriniz geldi.Bu sıcaklığı onlarda hissetsin diye düşündünüz. Öğrencinizi selamınızla yandaki sınıfa gönderip: -Bizim sınıfın size küçük bir jesti var. Kabul ederseniz, onu sunacağım. Sözüyle o sınıf öğretmenlerinden izin alındıktan sonra şiir ikramını sunup öğrenci sınıfına döner. İkramı kabul eden sınıf karşı bir ikramda bulunmak üzere hazırlığa girişir.

Birkaç gün sonra ya bir şiir ya da hoş bir hikayeyle karşı sınıfa ikramını sunar. Bu şekilde yapılan kültürel ikramlar : Öğrencilerin samimi dostluk ilişkileriyle birbirine yakınlaşmalarını. Öğrencilerin yabancı bir ortamda bildiklerini rahatça aktarabilme gücüne erişmesini. Öğrencilerin kültürel değerlerimizi araştırıp yeni güzel şeyler öğrenmesini sağlar.  

17.01.2011

Sabahattin Karazehir, edebiyat, öğretmeni, Sebahattin

Sabahattin Karazehir

Arif Molu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni