şiir-sokakta-projesi-siir-koridorda-projesi ahmet can bali anadolu lisesi

şiir-sokakta-projesi-siir-koridorda-projesi ahmet can bali anadolu lisesi

Liselilerden ‘Şiir Sokakta’ projesi

Trabzon’daki Ahmet Can Bali Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, yöre halkının şiir okuması ve şairlerle buluşturulması için ‘Şiir Sokakta’ projesini hazırladı. Liseliler, renkli karton kağıtlara ünlü şairlerin şiirlerini yazıp, cadde ve sokaklarda gezenlere dağıttı.

Ahmet Can Bali Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci, hazırladığı ‘Şiir Sokakta’ projesiyle Trabzonluların şiir okumasını ve şairlerle buluşturulmasını amaçladı. Renkli karton kağıtlara Türk edebiyatının önemli şairlerinin şiirlerini yazan öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte kentin işlek noktalarından geçenlere dağıttı. Şiirlerin yazılı olduğu kartonları alanlar, öğrencilere teşekkür etti.

Edebiyat öğretmeni Onur Yalçın, sokaktakilere şiir dağıttıklarını belirterek, “İlk etkinliğimizde 10 şairimiz var. Bu şairlerimizin belli başlı şiirlerini derleyip, renkli kağıtlara yazarak, vatandaşlara dağıtıyoruz. Bugün 300 tane kağıda yazılmış şiir dağıtacağız. Anladığımız kadarı ile bu sayıyı artırmamız lazım. İnsanlarımız çok fazla şiirle iç içe değil ama aniden sokakta bir öğretmen, bir öğrenci onlara şiir ikram ettiğinde hoşlarına gidiyor. Türk insanı ve Trabzon insanı şiirle çok fazla haşır neşir değil. Bu eksikliği ortadan kaldırabilmek adına onları şiirlerle ve şairlerle tanıştırmak istedik. Şairleri ve şiirleri tanımayan insanları şiirlerle buluşturmak için buradayız” dedi.

Öğrencilerden Hasret Küçük, projeleriyle ilgili “Biliyoruz ki şiirler insanların ruhuna hitap ediyor. Bunun için bizler gönüllü olduk” derken, Esranur Yılmaz ise “Şiir okumanın artmasını istedik. Şiir okunmasını inanın, bizler de çok istiyoruz. Bunun için buradayız” diye konuştu.

‘YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜLER, GENÇLERİ TEBRİK EDİYORUM’

Sokakta öğrencilerden şiir yazılı karton alan Taha Yıldız, şiirle arasının iyi olmadığını belirterek, “Okuduğum şiir hoşuma gitti. Şiir kafiyeli. Bunu yazan şairde aşık olmalı. Bu şiiri saklayıp, sevdiğim insanlarla paylaşacağım” dedi.

Hakan Pehlivan, “Kültürel anlamda faaliyetlere çok fazla katılmayan bir toplumda böyle bir proje çok güzel oldu. Sanatla şiirle insanları tanıştırma açısından güzel düşünülmüş” derken, Halit Hacısalihoğlu ise “Yüzümüzü güldürdüler. Gençleri tebrik ediyorum. Ülkemizde karanlık giden şeyler varken, gençlerimiz umut ışığı oldu” diye konuştu.

www.ntv.com.tr/egitim/liselilerden-siir-sokakta-projesi

Trabzon Ahmet Can Bali Anadolu Lisesi ‘Şiir Sokakta’ Projesi

www.ahmetcanbalianadolu.meb.k12.tr

ŞİİR, AKŞEHİR SOKAKLARINDA!
Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi Tarafından Düzenlenen “Şiir Sokakta” Etkinliği ile Tüm Akşehir Sokakları Şiirlerle Donatıldı
Akşehir Belediyesi ve Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi tarafından 14 Mayıs Cumartesi günü geniş kapsamlı bir şiir etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlik çerçevesinde Akşehir esnaflarının camlarına şiirler asıldı. Türk edebiyatında kendisine yer edinen pek çok şair; dizeleriyle, dörtlükleriyle esnaf camlarını renklendirdi. Yine etkinlik çerçevesinde Anıt Meydanı’nda bir şiir ağacı hazırlandı. Edebiyatımıza damga vurmuş pek çok şair, bu ağaçta yer alarak Akşehir halkıyla buluşturuldu. Hazırlanan şiir ağacı Anıt Meydanı’nda renkli görüntüler oluştururken halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Ayrıca şairlerimizin kaleminden süzülen pek çok şiirin bestelenmiş hâli etkinlik boyunca misafirlere dinletildi. Akşehir halkına dağıtılmak üzere hazırlanan şiirler, müzik ve lokum ikramı eşliğinde halka dağıtıldı. Akşehir’de ilk kez gerçekleştirilen “Şiir Sokakta” etkinliği halktan ve esnaflardan büyük takdir topladı.
Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Cevat Bozgöz yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Burcu Totan tarafından hazırlanan ve cumartesi günü Akşehir’imizle buluşan “Şiir Sokakta” projemiz beklediğimizin üzerinde bir ilgiyle karşılandı. Bu projeyle, etkinliğimizin hazırlık aşamasında öğrencilerimizi, uygulama aşamasında ise Akşehir halkımızı edebiyatımızın muazzam şiir gücü ile buluşturmayı amaçladık. Bu kapsamda esnaf camlarımızda, kafe ve restoranlarımızda, otobüs duraklarımızda ve Anıt Meydanı’nda hazırlamış olduğumuz şiir ağacımızda “Şiir Sokakta” ismiyle bir şiir hareketliliği başlattık. Ve başlattığımız bu sanatsal hareketlilik tüm halktan büyük beğeni topladı.
Etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayarak şiir ağacımızı ziyaret eden Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Barbaros Topaloğlu’na, Şube Müdürümüz Sayın Aydın Aytaç’a ve Konya Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Ziya Taş’a; etkinliğimizi destekleyen ve kolaylaştıran Akşehir Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel’e ve Akşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Salih Akkaya’ya okulum ve şahsım adıma teşekkür ederim.
Ayrıca etkinliğimizin düzenleyicisi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Burcu Totan’a, çok büyük bir emek ve özveriyle çalışıp hazırlık yapan okulumuz 10/C sınıfı öğrencilerine, tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarıma katkılarından dolayı teşekkür ederim.”

Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi’nin Sokakta Şiir Etkinliği – daha farklı bir uygulama
Karaman Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, “Şiir Sokakta” isimli proje kapsamında il protokol üyelerine ve halka şiir okutarak klip hazırladı