Okul Bahçesine, Oyun Parkı,atik, lastik

Okul Bahçesine, Oyun Parkı,atik, lastik

Oyun Parkı

Okul Bahçesine Oyun Parkı   Çocukların en çok zaman geçirdikleri mekanların yani okullarımızın onların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Çocuklar oyun oynamayı çok severler. Okul bahçelerinin de buna göre hazırlanması çok faydalı olacaktır. Oyun oynayan çocuk mutludur.   Çocuk parkı sayesinde okul öncesi öğrencilerimizin ve ilköğretim öğrencilerimizin okula devamsızlıklarında da azalma olacaktır.. Çocuklarımız teneffüslerde ve hafta sonu çocuk parkında oynayacaktır.  

Karasüleymanlı iöo
parkk
çocuk seksek

Seksek oyunu, Milli Eğitim müfredatında

`Seksek oyunu`, `Labirent` ve `Denge bulma` gibi tebeşirle çizilip içine sayı yazılan oyunları eğitime dönüştürmeyi planlayan Milli Eğitim, ilköğretim okulu bahçelerine oyun çizdi. Öğrenciler oyun oynarken farkında olmadan matematik dersi çalışıyor, dengede durabiliyor, takım çalışmasına adapte oluyor.   Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nün `Oyun Bahçesi` isimli projesi ilk olarak Dr. Cahit Ünver İlköğretim Okulu`nda uygulanmaya başladı. Krokisi oluşturulan oyunlar, yağlı, boyayla resim öğretmenlerince çizildi. Okul bahçesini 10 dakikalık teneffüste eğitim alanına dönüştürmek için böyle bir proje başlattıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, öğrencilere takım olmanın önemini kavrattıklarını, oynarken aynı zamanda öğretmeyi amaçladıklarını kaydetti. Antalya`da bulunan 673 ilköğretim okuluna oyun çizimlerini gönderdiklerini aktaran Gülay, kısa sürede bütün okullarda çizimlerin tamamlanacağını söyledi.   Proje dosyasında oyunların kuralları en ince ayrıntısına kadar işleniyor. Oyunları önce öğretmenler öğrenecek, teneffüs aralarında öğrencilerle birlikte dışarı çıkıp anlatacak. Nöbetçi öğretmenler, faaliyetle ilgili bahçede sürekli kontrol yapacak. Öğrenciler arasında oluşabilecek anlaşmazlıklara karşı takım kurmada yardımcı olunacak.   Ayrıca, okul yönetiminin eğitici gördüğü başka oyunlar da bahçeye çizilebilecek. Proje maliyetinin yarım kilo yağlıboyadan ibaret olduğuna dikkat çeken Gülay, “Öğrencile, teneffüste oynarken bir şeyler öğrensin, öğretmenler de oyuna katkı sağlayıp öğrencilerle diyaloglarını geliştirsinler diye bu projeyi düşündük. Uygulamaya geçen okullarda ders aralarında dışarı çıkan öğrenci sayısında da artış görüldü.” şeklinde konuştu.

Oyun oynarken matematik eğitimi

AB Eğitim Projeleri`nden birisi olan `Comenius` projesi kapsamında; Türkiye`de oynanan oyunların çocukların gelişimine katkıları göz önünde bulunduruldu. Okul bahçelerine seksek, daire oyunları, matematik bahçesi gibi çizgi oyunlar çizildi. Comenius programıyla eğitim ve öğretimin ilk evreleri hedefleniyor. Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerdeki okullara öncelik verilirken, program, ilköğretim ile ortaöğretimdeki çocuk ve öğretmenlere açık. ZAMAN

oyun bahcesi
çocuk parkı okulda
denge ağacı

Atık lastiklerden oyun bahçesi

Çorum’un Sungurlu ilçesinde çevreye zararlı maddelerin etkisini azaltmak ve öğrencilere oyun alanı kazandırmak amacıyla bir okulda, atık araç lastiklerinden oyun bahçesi kuruldu.   Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Lütfi Türkgenci, çevreye zararlı oldukları bilinen araç lastiklerini değerlendirmek amacıyla velilerin de desteğiyle ”Atık Araç Lastikleriyle Oyun Alanı Yapma” projesi hazırladıklarını söyledi.

Geçen yıl gezi amaçlı gittiği Almanya’da çocuk parklarında çok yaygın olarak atık lastiklerin kullanıldığını gördüğünü anlatan Türkgenci, ”Öğrenciler, sanayide çalışan babalarıyla konuşarak, 160 lastik topladı. Daha sonra velilerimizin yardımıyla temin ettiğimiz 2 kamyon kumu da kullanarak lastiklerle, okul bahçesine oyun alanı kurduk” dedi.

Oyun alanının 12 günde tamamlandığını bildiren Türkgenci, yaptıkları çalışmayla atık lastiklerin yakılması ya da doğaya bırakılmasıyla oluşan zararları da engellemiş olduklarını kaydetti. (AA)

atık lastiklerden oyun bahçesi
atık lastikten oyun parkı
atık lastiklerden çocuk parkı

Kayseri – Talas Şehit Binbaşı Mahmut Şahin İlköğretim Okulu Bahçesi

okul, bahçede oyun
talas, mahmut şahin iöo, bahçesşne oyun, çiz

sbms.meb.k12.tr

Bahçeye Oyun Çizimleri >>>