Karınca Yemi mi, Karınca Zehiri mi?

Ot İlacı mı, Ot Zehiri mi?

Otlar hasta mı olmuş, karıncalar aç mı kalmış?
O halde otlara ot ilacı verelim, iyileşsinler.

Karıncaları doyuralım, aç kalmasınlar, karınca yemiyle besleyelim.
Ne oldu, şaşırdınız mı?

Bu, algı yönetimidir. Kelimelerin gücüdür. Zararlı bir şeyi, normalmiş hatta iyi bir şey gibi göstermektir.
Ticarî hiledir.

Karınca zehiri dense, o zehri kim alıp da karıncaları zehirleyebilir-öldürebilir ki? Vicdanen rahatsızlık duymamak imkansız gibi.

Ot-bitki ilacı için de aynı durum sözkonusu: Ot zehri dense o kimyasalı alan olmaz ama ot ilacı dendiğinde vicdanen rahatsızlık duymayız hatta memnuniyetle alıp otları ve diğer mahlukatı rahatça yok edebiliriz.

Kelimelerin gücü bu.

Bir Kızılderili hikayesi var konuya uygun:

Dağ Balığı

“Amerika’da bir zamanlar bir Kızılderili kabilesi büyük bir kıtlık yaşar. Öyle ki kuraklıktan sular kuruduğundan nehirlerde balık  kalmaz. Meyve ve sebze de kuraklıktan ürün vermez.  Balıkla sebze ve meyveyle karın doyuran bu topluluğun ileri gelenleri, düştükleri çaresizliği atlatmak için çözüm ararlar. Dağlarda geyiklerin cirit attığını fakat inançları gereği geyik eti yiyemediklerini, halka bu kıtlık döneminde geyik eti yedirerek sıkıntının aşılabileceği fikrini ortaya atarlar. Ne yapabiliriz de halka geyik eti yedirebiliriz diye kara kara düşünürlerken geyiğin adını değiştirmek akıllarına düşer. Geyiğe biz ileri gelenler “dağ balığı” diyelim, halk da bize uyar ve çözüme kavuşuruz kararına varırlar. Artık geyik olmuş, dağ balığı. Bu karar etkisini gösterir, o yıl böylece kıtlıktan kurtulurlar.”

Karınca zehri değil, karınca yemi deniyor ve vatandaş yeme geliyor. Ot zehri değil, ot ilacı demekle satışlar yükseliyor.

Ot ilacı diye atılan zehirler bahçedeki, tarladaki yabanî otları yok eder, doğru. Bütün böcekleri de öldürür, diğer canlılara da hasar verir, toprağı ve suyu zehirler. Dolayısıyla bizi de zehirler.

Karıncaları evden uzak tutmak için uygulanması kolay doğal yöntemleri araştırınız.

Bahçenizdeki yabancı otlar için kullanılabilecek doğal yöntemleri internette bulabilirsiniz.

Efgan Doğan

Ekim 2020