trafik kazası mı, terör mü

Trafik kazası mı, terör mü? Ülkemizde yeterli duyarlılığın gösterilmediği alanlardan biri trafik kazalarıdır. Kuralları ihllal et; içki iç, hatalı sollama yap, hızlı araba kullan, ters şeritten git … insanları öldür. Sonra adı trafik kazası olsun… Buna kaza deyip geçmemek gerekir. Bunun adı cinayet mi, kaza mı? Yoksa savaş mı ya da terör mü demek lazım?   H1N1 gribinden 200 kişi öldü diye hergün saatlerce yayın yapılıyor ama yılda ortalama 4.700 kişinin öldüğü bir konuya yok denecek kadar az yer veriliyor. Çok üzücü ve düşündürücü bir durumdur bu.   On yılda 47.010 insanımızın öldüğü bir olguya kaza deyip geçilmemelidir.  

trafik kazasında öldüler, trafik terörü

  Polonya’da bütün şoför adaylarına izlettirilen film. Duygularımıza hitab eden bir film. Buyrun siz de izleyin:Bunlar da diğer cani şoförler:

    GENEL KAZA İSTATİSTİKLERİ * Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde meydana gelen trafik kaza bilgilerini kapsamaktadır.     Bilgiler www.trafik.gov.tr adresinden alınmıştır.  

trafik kaza istatistikleri

  Bu tabloya göre ülkemizdeki trafik kazalarında 10 yılda 47.010 kişi ölmüştür. Sanki savaş var. Adeta terör gibi. Çok vahim bir durum bu. PKK terörü ile mücadelede 30 yılda 30.000 şehit verdiğimiz düşünülürse işin boyutu daha iyi anlaşılacaktır.  

trafik denetimleri

Bu tablodan da göreceğiniz üzere 1.312.619 sürücü mahkemeye sevk edilmiş. Çok yazık. Ekonomik kayıplar, zaman kayıpları , can kayıpları …   Ülkemiz trafikten dolayı çok büyük zararlara uğramaktadır. Devletimiz, hükümetimiz acilen bu duruma bir çözüm bulmalıdır. Trafik eğitimine çok büyük önem verilmeli, mevcut cezalar ikiye katlanmalı. Kaza deyip geçilmemeli, kanunlar derhal değiştirilmeli. Yaralanmalı kazalar “adam öldürmeye teşebbüs” olarak değerlendirilmeli. Ölümlü kazalar “taşıtla adam öldürmek olarak değerlendirilmeli”.     Efkan Doğan