edebiyat sınıfı, branş dersliği

edebiyat sınıfı, branş dersliği

Öğrenci, öğretmenin ayağına gidince  okulda başarı katlandı

Fen Lisesi’nde uygulanan “kabinet sistemi”yle okuldaki başarı gözle görünür bir seviyede artış gösterdi.

 Öğrencinin öğretmenin ayağına gittiği sistemle öğrenci bilgiyi bekleyen değil, bilgiyi talep eden konumuna geçiyor. İlk defa Rusya’da uygulanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın fiziki yapısı uygun okullara önerdiği kabine (branş dersliği) sistemiyle öğrenciler daha başarılı oluyor. 

Öğrenciyi pasif konumdan aktif hale getirmeyi amaç edinen branş dersliği uygulaması, okuldaki başarıyı da artırıyor. Uygulamaya göre öğretmen, öğrencinin sınıfına değil, öğrenci öğretmenin sınıfına gidiyor. Her ders sıra arkadaşı değişen öğrenci, farklı bir sınıfla karşılaşıyor. 

Talim Terbiye Kurulu’nun derslik sayısı uygun okullara tavsiye ettiği sistemi uygulayan Tekirdağ Milli Piyango Fen Lisesi, uygulamadan olumlu sonuçlar aldı. Öğrenciyi aktif hale getiren uygulama ile öğrencilerin başarısının arttığını ifade eden lise müdürü Feyyaz Yüksel, yapılan sınavlarda bunu açık olarak gördüklerini belirtti. 

Okulda 14 sınıfta kabinet sitemi ile eğitim verdiklerini anlatan Yüksel, her öğretmenin kendi sınıfının bulunduğunu söyledi. Okulda aynı dersi almak isteyen öğrencilerin öğretmenin sınıfına gittiğini kaydeden Yüksel, öğrenci derslikte misafir konumunda olduğu için dersi kaynatma olayının ortadan kalktığını ifade etti. 

Öğrencinin her derste yanında farklı birini bulduğunu söyleyen Yüksel, şiddeti tetikleyecek ortamın bu sayede kaybolduğunu dile getirdi. Sistemle birlikte yapılan sınavlarda öğrencilerin başarısının arttığını açıklayan Yüksel, uygulamayla ilgili velilerden de olumlu tepkiler aldıkları bilgisini verdi.


Branş dersliğiyle eğitimdeki verimin artırıldığını dile getiren Yüksel, “Öğrenciler, öğretmenlerden sürekli bir şeyler istiyor. Birileri bilgiyi öğrencinin ayağına getirmiyor. Öğrenci gidip kaynağından bilgiyi alıyor. Bu da çocuklarımızı hazırcılıktan kurtarıp, araştırmacı kılıyor.” dedi. Öğretmenlerin daha huzurlu ve gürültüsüz bir ortamda ders işleme imkanı yakaladığını söyleyen Yüksel, “Eskiden öğretmen dünya haritası ve yerküre ile sınıftan sınıfa gezerdi. Şimdi ise ders materyalleri öğretmenin sınıfında bulunuyor. Böylelikle öğrencilerin görsel olarak konuyu öğrenmesi amaçlanıyor.” ifadesini kullandı.

BRANŞ SINIFLARI OLUŞTURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda ‘matematik, tarih veya edebiyat sınıfı’ gibi ‘öğretmen sınıfları’ kurmak için yeni bir kampanya başlatıyor.

Sınıfların, öğretmenin kişiliğini yansıtacak şekilde düzenlenmesi ve dersle ilgili malzemelerin bulundurulması hedefleniyor.

Öğretmenlerin sınıf sınıf dolaştığı mevcut sistem yerine öğretmenin sınıfta sabit kalıp öğrencinin gezdiği sisteme geçmek isteyen bakanlık, sınıfların dizaynı için hayırsever kişi ve kuruluşların yardımını isteyecek. Tarih sınıfı için tarihle ilgili vakıf ve derneklere, matematik veya kimya için bu alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlara başvurmayı düşünen bakanlık, imkanı olan tüm okulların hemen, olmayanların ise zaman içinde ‘öğretmen sınıfı’ sistemine geçmesini istiyor.

Bakanlık, sabit derslik uygulaması yerine fizikî kapasite ve öğretmen imkanı uygun olan ilköğretim ve liselerde her bir ders için özel düzenlenmiş öğretmen/branş dersliği uygulamasına geçilmesi talimatı verdi. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan tarafından illere gönderilen genelgede, öğretmen dersliği uygulamasına ilk defa geçecek okullarda uygulamanın bir veya iki derslik ile sınırlı tutulması, ulaşılan sonuçların başarılı bulunması halinde uygulamanın yaygınlaştırılması istendi.

Bu kapsamda Ankara’da öğretmen sınıfı uygulamasını birkaç yıldır sürdüren Emin Sağlamer İlköğretim Okulu’nu ziyaret eden Kurul Başkanı İrfan Erdoğan, yeni sistemin öğrencinin motivasyonunu, buna paralel olarak da başarıyı artıracağını belirtti. Sınıfların öğretmenin kişiliğini de yansıtır bir şekilde serbestçe düzenlenmesini isteyen Erdoğan, şunları söyledi: “Bu sınıfları öğretmen, benim sınıfım diye sahipleniyor. Çiçek getirip dikiyor. Bilgisayar zimmetlenebiliyorsa, sınıflar da zimmetlenebilir.” Tarihle ilgili araç gereçlerin olacağı sınıfta tarih dersinin daha zevkli işleneceğini belirten İrfan Erdoğan, “Mevcut durumda öğrenciler sabahtan akşama aynı sınıfta, aynı mekandalar, bu durum da sıkılmalarına neden oluyor. Birkaç derste bir sınıf değiştirmeleri eğitimi de dinamik hale getirecektir. Batı ülkelerinde bu sistem çok uygulanıyor.” dedi.

Eğitime bağış kampanyalarının öğretmen sınıfları için yönlendirilebileceğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir kişi veya kurum okul yaptıramayabilir; ama bin tane edebiyat sınıfı, bin tane tarih sınıfı donatabilir.” 

TTK 17.08.2006 tarih ve 8738 sayılı yazısını okumak için tıklayınız
Öğrencilerden Avrupai Sisteme Tepki

Şanlıurfa Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi, 2007-2008 Eğitim-öğretim Yılına Branş Dersliği Sistemiyle Başladı Ancak Öğrenciler Uygulamadan Pek Memnun Kalmadı.

Şanlıurfa Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi, 2007-2008 eğitim-öğretim yılına branş dersliği sistemiyle başladı ancak öğrenciler uygulamadan pek memnun kalmadı.

Türkiye Avrupa Birliği’ne (AB) girmeden, Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi AB’ye göre öğretmen branş ders sistemine geçti. 420 öğrencisi bulunan okul, öğrencilerini sınıflara yerleştirmek yerine okuldaki 26 sınıfı branşlara göre ayarlayarak öğretmenlere dağıttı.Okul idaresinin öğretmenlere verdiği sınıfların kapılarının yanına öğretmenleri adları ve branşları yazıldı. Öğrenciler, görecekleri derslere göre sınıf değiştiriyor. Teneffüs zilinin çalmasıyla birlikte öğrenciler çantalarını alarak bir sonraki dersin işleneceği sınıfa hareket ediyor.

Okul idaresinin uygulamaya soktuğu branş dersliği uygulamasına öğrencilerin çoğunluğu tepki gösteriyor. Mehmet Güneş Anadolu Lisesi öğrencileri, “Okulumuzda her öğretmenin bir sınıfı var. Geçen yıl bizim sınıfımız vardı, bu yıl yok. Eskiden öğretmen sınıflarımızı dolaşıyordu. Şimdi 30 öğrenci sınıf sınıf dolaşıyor. Ders bitiminde öğretmen kapıyı kilitliyor. Avrupa’da yaygın olan bu yeni sistemden memnun değiliz. 

Burada da faydalı olacağı söyleniyor ama Avrupa sisteminde olanaklar fazla, öğrencilerin
kendi kişisel dolapları var. Bizde olanaklar az. Ders bittiğinde ve teneffüslerde çantalarımızı yanımıza alıyoruz. Tuvalete gittiğimizde bile çantalarımızı yanımızda götürüyoruz. Boş zamanlarımızda ders çalışacak yerimiz yok” dedi.