ney ve su sesiyle ders, projesi

ney ve su sesiyle ders

Ney ve Su Sesi Eşliğinde Ders
Kayseri’de bir lisede oluşturulan özel sınıfta, ney ve su sesi eşliğinde yapılan derslerin başarıyı artırdığı belirtiliyor.

ney ve su sesi, eşliğinde ders

Bünyan ilçesindeki Şehit Piyade Teğmen Bekir Öztürk Çok Programlı Lisesi ‘nde edebiyat ve tarih gibi derslerin daha verimli hale getirilmesi için özel kültür ve edebiyat sınıfı oluşturuldu. Öğrenci sıralarının ‘U’ eğitim sistemine göre oluşturulduğu sınıfta, derslerin bilgisayar ve sinevizyon destekli işlenebilmesi için gerekli şartlar hazırlandı.

Özel sınıfta ayrıca müzik sistemi kuruldu. Dizüstü bilgisayara bağlanan müzik sistemi ile dersler ney sesi eşliğinde işlenmeye başlandı. Ayrıca, sınıfta su sesi vermesi için yapay bir de şelale oluşturuldu.

Uygulamanın mimarı Edebiyat Öğretmeni Alaattin Özyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerinin başarısını ve derslerin verimliliğini artırmak için böyle bur uygulama başlattıklarını belirtti.

– KONSANTRASYONU ARTIRIYOR-

Uygulama ile dersleri ney sesi ve bazen su sesi eşliğinde yaptıklarını bildiren Özyer, ney sesinin dinlendirici etkisinin bilindiğini ve tarihte ney ve su sesinin tedavi amaçlı kullanıldığını kaydetti.

Ney ve su sesinin bu olumlu etkisini derslerine yansıtmayı amaçladıklarını ifade eden Özyer, şu bilgileri verdi:

‘Öğrencilik yıllarımda tasavvuf müziği ile yakından ilgilenmiştim. Oradan edindiğim bilgilere göre, ney sesi ve su sesi insanların geçici belleğini dinlendiriyor ve öğrenmeyi, algılamayı kolaylaştırıyor. Zaten ney ve su sesi, tarihte tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır. Bu olumlu etkilerini derslerimize yansıtmak için böyle bir uygulama başlattık. Derslerimiz sırasında 3,5 desibel şiddetinde ney sesi dinliyoruz. 2,5 saatlik özel ney taksimleri hazırladım. Özellikle de zihni dinlendirici etkisi olan segah ve hicaz makamlarını tercih ediyoruz. Dersimizi yaparken, ney sesi fonda öğrencilerimizin zihnini dinlendiriyor. Bu sayede, sınıfta daha değişik bir atmosfer oluşuyor. Öğrencilerimizin konsantrasyonu artıyor, dikkatleri dağılmıyor. Bazen de sınıftaki yapay şelalenin oluşturduğu su sesi ile de aynı etkiyi sağlıyoruz.’

Deneme sınavları ve yazılı sınavları da ney sesi eşliğinde yaptıklarını kaydeden Özyer, yaklaşık 1 aydır denedikleri uygulamanın olumlu etkilerini almaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Özel sınıfta ders gören öğrenciler de uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. İlk başlarda biraz garipsedikleri uygulamaya kısa sürede alıştıklarını belirten öğrenciler, derslere daha kolay konsantre olduklarını ve dikkatlerini daha kolay derse yoğunlaştırdıklarını söylediler.

Sınıfta oluşan atmosferin dersin verimli geçmesini sağladığını dile getiren öğrenciler, ‘Daha önce dikkatimiz zaman zaman başka şeylere kayıyordu. Bazen arkadaşlarımızla konuşuyorduk. Şimdi ney sesi ile birlikte sınıfta oluşan atmosfer konsantrasyonumuzu artırıyor. Başka şeylere ilgimiz kaymıyor. Dikkatimizi tamamen öğretmenimizin anlattıklarına verebiliyoruz. Uygulamadan çok memnunuz’ diye konuştular.

AA