Milli Kahramanlar, aramızda, Bizim Sınıfta

Milli Kahramanlar, aramızda, Bizim Sınıfta

Kahramanlarımızı Unutmayalım

Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü “Millî Kahramanlar Bizim Sınıfta”Çalışması

TÜRKİYE 1.si  OLDU

Millî Kahramanlar Bizim Sınıfta

Milli Eğitim Bakanlığı “Eğitimde Kalite Uygulamaları 7.Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni” Ankara Başkent Öğretmenevinde Bakanlığımızın üst düzey yöneticilerinin katıldığı büyük bir şölenle gerçekleştirilmiş olup, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nevzat İSPİRLİ’nin başkanlığındaki çalışmamız Türkiye 1.si seçilmiştir.

Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürü Sn. Nevzat İSPİRLİ’ nin hayali ile yola çıkılan bir rüya gerçeğe dönüştü. Geçtiğimiz yıl büyük emek harcanarak başlatılan Kocaeli ilindeki tüm okul öncesi eğitim gören çocuklarımızın yabancı kültür kaynaklı kahramanlar yerine, kendi kültürümüzdeki kahramanlarımızı tanıması, onları sevmesi, rol ve model alması için kahramanlarımızla ilgili özgün çalışmalar yapılmış, bu çalışmalar içinde;  çocuklarımızın gelişim düzeylerine uygun kitaplar yazılmış, resimlenmiş, parmak oyunları yazılmış, drama içerikleri hazırlanmış, şarkı sözleri yazılıp bestelenmiş, Rölyef çalışmaları hazırlanmış, posterler ve bilgisayarda boyama programları hazırlanmıştır. Hazırlanan tüm bu eğitim materyalleri, pilot okulumuzdaki uygulamalarından sonra çoğaltılarak tüm bağımsız anaokulu ve anasınıflarımıza yayılımı sağlanmış bu sayede tüm dikkatleri üzerine çekmiştir ve hak ettiği övgüye değer şekilde güç kazanmıştır. Diğer illerin de uygulamalarımızı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden istemesiyle, “Milli Kahramanlar Bizim Sınıfta Projesi” Türkiye’ye yayılmıştır. Yüce Atamız Mustafa Kemal Atatürk ‘ün dediği gibi “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde güç bulacaktır.” İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında emin adımlarla ilerleyen, geleceğimizin temsilcisi, çocuklarımızla yaptığımız gururlu başarımızı siz değerli eğitim camiasıyla paylaşmaktan onur duyuyoruz.

Kahramanlarımızı unutmayalım, unutturmayalım.

Milli kahramanlar aramızda

Milli Kahramanlar Bizim Sınıfta

‘Milli Kahramanlar Bizim Sınıfta’ Projesinin Tanıltıldı.

31.12.2009 12:07

Milli Kahramanlar Bizim Sınıfta

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, anaokulu çağındaki çocuklara, yabancı çizgi roman veya masal kahramanları yerine Türk milli kahramanlarını benimseyerek, onları örnek almaları için hazırladığı ‘Milli Kahramanlar Bizim Sınıfta’ projesinin tanıltıldı.

Uygulama okulu seçilen Nuh Çimento ilköğretim Okulu’nun ana sınıfında hazırlanan etkinlik kapsamında Atatürk, Mevlana, Hacivat ve Karagöz, Dede Korkut, Oğuz Kağan, Keloğlan, Fatih Sultan Mehmet, Nasrettin Hoca ve Yunus Emre’nin kostümlerini giyen öğrenciler, kendilerini tek tek tanıttı. Ana sınıfında, üzerinde kahramanların resimlerinin bulunduğu balonlar, maketler ve kostümler hazırlandı.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat ispirli, hedeflerinin arasında yerel ve ulusal basında işlenen derslerin yayımlanmasını sağlamak, 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren projeyi ülke geneline yaymak ve yapılan çalışmaları kitap haline dönüştürmek olduğunu dile getirdi. ispirli, ‘ilk kitabımızda Keloğlan ve Altın Kase masalı odak alınarak çocukların anlayabileceği şekilde masal yazıldı. Parmak oyunu uygulamasıyla çocuklarımızın el becerileri geliştirilecek, müzik etkinlikleriyle kahramanlarımızla ilgili şarkılar öğretilecek, müzikli dramatizasyon çalışmalarıyla rol yapma ve ritme göre hareket etme davranışları pekiştirilecek.’

Kaynak: EgitimGazetesi.com