Site icon

Kardeşim Benim Projesi

KARDEŞİM BENİM PROJESİ M

Kardeşim Benim

Anaokulu ve Ortaokul

• Ögrencilere yardim duygusunu yasatmayi, • Mektup arkadasligi(kardesligi) olusturmayi, • Teknolojik ortamda mektup tasarimi hazirlayarak mektuba yeni bir soluk kazandirmayi, Bu konuda yapilabilecek alternatifleri düsünerek, ögrencilerimize maneviyati hissettirebilmek amaciyla, yakin zamanda duygusal destege ihtiyaç duyan Van’daki minik ögrencilerimize kilik-kiyafet ve kirtasiye yardimlari yaparken ayni zamanda mektuplarla da bunu manevi olarak desteklemeyi hedefledik.

   

Ögrencilerin manevi olarak yogun bir eksiklik içerisinde oldugu günümüzde, ögrencilere yardim duygusunu yogun bir sekilde yasatmayi amaçladik. Bu duyguyla beraber arkadaşlık ve kardeşlik bağında mektuplaşarak farklı bir iletişim yöntemini de keşfetmelerini hedefledik. Öncelikle degisimi görebilmek için ögrencilerimize ön test uyguladik. Ardindan Van ilimizde olan köy okullarina gerek kullanilmamis gerek 2.el kiyafet ve kirtasiye malzemelerini ögrencilerimizden toplamaya basladik. Topladigimiz esyalari ögrencilerimizle beraber gruplandirarak paketledik. Elektronik ortamda tasarladigimiz mektuplarimizi elle doldurup paketlerin içine yerlestirdik. Kolilerimizi kargo ile Van’daki yetkilimize gönderdik. Yaptiklari yardim etkinligi ardindan ögrencilerimize son testimizi uyguladik. Ön test ile son test arasindaki olumlu degisim sebebiyle yaptigimiz çalismayi okulumuza duyurma karari aldik. Bundan sonraki hedefimiz dönem sonuna kadar daha fazla malzeme toplayip ihtiyaç sahiplerine iletmek, ögrencilerimizi de buna tesvik etmektir.

Gerekçemiz, ögretmenler odasinda da en yogun konusulan mevzu olarak da hepimizin bildigi, ögrencilerin ileriye dönük manevi duygular konusunda eksiklikleri olmasidir.

1. Kardes okulun bulunmasi: Yakin zamanda çig dogal afeti yasayip duygusal destege ihtiyaçlari olan Van’daki köy okullari ile irtibata geçmek üzere yetkililer ile görüsüldü. En fazla ihtiyaci olan okullar tespit edildi.

2. Ögrencilere ön test uygulanmasi: Ögrencilerin yardim ve mektuplasma ile ilgili duygularini ve görüslerini, proje öncesinde tespit ederek projenin etkisini somutlastirmak hedeflendi. Bu konu ile ilgili kullanilan anket, proje sorumlusu tarafindan Google Formlar üzerinden olusturuldu. Anketin baglantisi, “https://forms.gle/wmBDhQbdFvRdCg7K6” seklindedir. Ön test ve son test analizi, ekte paylasilacaktir.

3. Ögrenci ve velilerin konu hakkinda bilgilendirilmesi: Ögrenciler ders esnasinda, veliler ise telefon ile görüsülerek bilgilendirildi. Gerek 2.el, gerek sifir kiyafetler ve kirtasiye malzemeleri ile Van’da ihtiyaci olan çocuklarimiza destek olunmasi rica edildi.

4. Yardim malzemelerinin toplanip gruplandirilmasi: Velilerimizin ve ögrencilerimizin gereken hassasiyeti göstermesi sonucu toplanan ürünler kategorize edildi. Bu çalisma bizzat ögrenciler tarafindan yapildi. Böylece projenin her adiminda ögrenciler aktif olarak görev aldi.

5. Kardes okulun ögrencilerine ögrencilerimiz tarafindan mektup tasarlanip yazilmasi: Ögrenciler, Canva Web 2.0 uygulamasi ile hazirladiklari tasarimlari çikti alip el yazilari ile duygularini kâgida döktü.

6. Kolilerin hazirlanmasi: Kategorize edilmis olan ürünler kolilere özenle yerlestirildi. Hazirlanan mektuplari ögrencilerimiz kolilere ürünlerin arasina koydu.

7. Kargolama: Koliler sorumlu ögretmenimiz tarafindan kargolandi. Kargo ücretlendirmesini makul tutabilmek için Van’da bir kargo firmasi ile anlasmasi olan kurulus adina gönderme yolu izlendi. Bu durum Van’da projemizde bize destek olan ögretmenimizin tavsiyesi üzerine uygulandi.

8. Kardes okuldan dönütler: Hediyelerini alan ögrencilerin heyecanini görmek için ögrencilerimiz sabirsizlikla kargonun Van’a ulasmasini bekliyorlar. Olumsuz hava kosullari ve kargo firmasinin yogunlugu sebebiyle kargonun ulasma süresi bir süre uzatti.

9. Ögrencilere son test uygulanip degerlendirilmesi: Ön testin aynisi proje sonunda tekrar edildi. Alinan olumlu sonuçlar karsisinda çalisma tüm okula duyurulma karari alindi. Bunun için proje sorumlusu ögretmenimiz tarafindan Canva Web 2.0 uygulamasi ile bir afis tasarlandi. Bu afise ekteki “Afis.docx” dosyasindan ulasabilirsiniz. Okulun web sitesinde de, okulun duvarlarinda da bu afisin yayinlanmasi planlanarak en kisa zamanda ikinci kolilerin hazirlanip ihtiyaç sahibi okullara iletilmesi, yeni hedefimiz olarak belirlendi. Çalismalarimiz devam ediyor.

Öncelikle problem tespiti için Gözlem kullanilirken, problemi netlestirmek için ön test(Anket) uygulandi. Anket sorularimiza ve görsel sonuçlarina “AnketSorulari.docx” dosyasindan ulasabilirsiniz. Problemin çözümüne katki saglayacak projemizde ise yaparak yasayarak ögrenme kullanilarak en kalici ögrenme hedeflendi. Son olarak projenin sonucunu göstermek için son test(anket) kullanilarak ön test ile karsilastirildi.

Proje süresi yaklasik 4 aydir. Baslangiç tarihi 01/02/2020 iken tahmini bitis tarihi 29/05/2020’dir.

4. Projenin Sonuçları

Proje ile ögrencilerde yardimseverlik duygularini gelistirmeleri ve arkadasligin sosyal medya ya da menfaatler disina çikaracak etkinliklere(mektup gibi) bakis açilarini degistirmeleri hedeflenmistir. Bunun için ön test-son test uygulamasi yapilmistir. Kullanilan test linki “https://forms.gle/wmBDhQbdFvRdCg7K6” seklindedir. Sorular ve sonuçlar ekte “AnketSorulari.docx” seklindedir.

Yapilan anketlerin sonuçlarina göre 19 erkek, 17 kiz olmak üzere 36 ögrenci (1 Sinif) anketimize katilmistir. Bu ögrencilerden 3’ü 10 yasinda, 19’u 11 yasinda ve 14’ü 12 yasinda olan 6.sinif ögrencileridir. Ön testte sinifin %67’si yardimlastigini söylerken son testte bu oran projemiz sayesinde %100 olmustur. 4.soru için ise ön testte %91 mutluluk ve %56 huzur cevabi alinmisken son testte %89 mutluluk ve %80 huzur haline gelmistir. 5.soruda yardimlasma projeleri içinde olma orani %36 iken son testte %100’e yükselmistir. 6.soruda yardimlasma konusundaki istek %78 iken son testte %100’e çikmistir. Mektuplasma konusu ile ilgili ise %27’si mektuplasmis olan ögrencilerimiz, son testte %100 oranina gelmistir. Mektubun kattigi duygular için ise ön testte %61 Mutluluk, %56 Samimiyet cevabi alinmisken, son testte %89 Mutluluk ve %81 Samimiyet cevabi alinmistir. Yasamadigim için bilmiyorum cevabi veren ögrenci ise kalmamistir. Anket sonuçlarinin da dogruladigi üzere proje sayesinde ögrenciler artik yardimlasma konusunda daha istekli hale gelmis, hatta bunu etraflarina anlatarak yayginlasmasini da saglamislardir. Çalismamizdan haberdar olan anaokulumuz da ögrencilerin heyecanindan etkilenerek projemize katkida bulundular. Ayrica ufak görülen bir kiyafetle bile dünyalari almisçasina mutlu olan köy okulu ögrencilerimizin de ihtiyaçlari kismen giderilmis ve giderilmeye de devam edilecektir. Bunun için okulumuz ve çevresinde gereken duyurular yapilmasi için çalismalarimiz baslamistir.

Proje sadece bir sinif olarak hayata geçirilmistir. Fakat etkilerinin büyük oldugu görüldügü için okula genelleme çalismalari baslamis olup, geleneksel hale getirilmesi planlanmaktadir.

Proje tanitimi için Van’da olan ögrencilerin yasam sartlari ögrencilere görseller yardimi ile gösterilmistir. Ayrica projenin yayilmasi için afis tasarimlari gerçeklestirilmis ve en kisa zamanda paylasima açilacaktir. Tasarim ektedir.(Afis.docx)

5. Projeinin Maliyeti ve Finansman Kaynaklar

Proje yardim amaçli yapildigi için agirlik olarak bagisçilarin maliyeti karsilamasi sebebiyle ürünler hakkinda net bir tutar yoktur. Ancak bazi konularda yine bagisçilarin ve okulun öz kaynaklari ile giderler karsilanmistir. Bu giderler: 1. Kargolama(Bir kargo firmasinin kampanyasindan yararlanilmistir. Kargo, karsi ödemeli gönderilerek ücretlendirme yapilacagindan henüz ücret bilgisi elimize geçmemistir.) 2. Renkli çikti alimi(Okulumuzca karsilanmistir.) 3. Kolileme ve paketleme(Birkaç market tarafindan temin edilmistir.)

Proje giderleri okulun öz kaynaklari ve yardimsever gönüllülerimiz tarafindan karsilanmistir.

Kaynak: www.iyiornekler.istmem.com

Kardeşim BenimArnavutköy727250Köroğlu OrtaokuluEsra ÇalışkanExit mobile version