güven manavı projesi, itimat manavı projesi, ortaokul projesi

Güven Manavı Projesi
İNCİ MANAV ve ASKIDA MEYVE

İncilipınar Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulu olarak çocukların abur cubura, fast food yiyeceklere artan talepleri ve sağlıklı beslenememelerinin önüne geçebilmek ve okulda da sağlıklı beslenmeye onları teşvik etmek adına okulumuzda İNCİ MANAV ve ASKIDA MEYVE projesini uygulamaya geçirdik.


Okulumuzun girişine, öğrencilerin en yoğun olarak kullandıkları yerde iki mini manav köşesi hazırladık. Bu mini manavlar için her hafta okulumuzun yanındaki pazara giderek mevsim meyvelerini alıyoruz. Her meyvenin fiyatlarını belirleyerek bölümlere meyveleri koyup fiyatlarını yazıyoruz. Öğrenciler istedikleri meyveyi alıp parasını orada bulunan kutuya atıyorlar. Hiçbir görevlinin bulunmadığı bu mini manavımızda herkes kendi ödemesini kendisi yapıyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların rencide olmaması için başlatılan ‘Askıda Ekmek’ projesinden de yola çıkıp okulumuzda askıda meyve uygulaması yaparak tüm öğrencilerde alan elin veren elden haberi olmadığı bir yardımlaşmayı hedefledik. Bu mini manavımızın tam karşısındaki bölümde ise öğrenciler tarafından bağışlanan meyveler bulunuyor. Maddi imkanı olmayan öğrenciler böylece istedikleri zaman meyve yiyebiliyorlar. Her hafta mini manavın kutusunda toplanan paralarla da meyveleri yeniliyoruz.

Okulumuzda uzun bir süredir yürütmekte olduğumuz İnci Manav Projesiyle hem sağlıklı beslenerek bedenimizi; hem de dürüstlük, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızı geliştirerek ruhumuzu beslemeye devam ediyoruz.

İnci Manav Projesinin çıkış amacı olan sağlıklı beslenme ve dürüst alış verişle öğrencilerimiz, herhangi bir satıcıya ihtiyaç duymadan para karşılığında alışverişlerini yapıyorlar. Böylece günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılarken, “Bizi Aldatan Bizden Değildir” düsturunu da hayatlarına yerleştirerek güvenilir bireyler olma yolunda ilerliyorlar.

Ayrıca, Askıda Meyve reyonuna da satın aldıkları meyveleri bırakarak, maddi açıdan alma durumu olmayan arkadaşlarının ücretsiz şekilde faydalanmalarını sağlıyorlar. Askıda meyve reyonumuz öğrenci velilerimizin de ilgisini çekiyor ve onların da katkılarıyla dolup taşıyor. Bu sayede harçlığı olmayan öğrencilerimiz de gönül rahatlığıyla meyvelerini yiyebiliyorlar. Rabbim Yapılan yardımları kabul eylesin inşallah.

İNCİLİPINAR ŞEHİT BURHAN ACAR İHO
Okul Müdürü
www.incilipinariho.meb.k12.tr


Güven Manavı Projesi Gerçekleştirildi

1 Mart 2019 Cuma günü Kozan İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İnkılap İlkokulu Müdürlüğünce ortak yürütülen Güven Manavı Projesi’nin açılışı Kozan  İlçe Kaymakamı Şafak GÜRÇAM, Kozan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bayram Murat ÖZ, Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk SÖNMEZ ile Kozan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, İnkılap İlkokulu Müdürü Turan PAZARCI, Projeyi yürüten Eğitim Hemşiresi Fadime Seher DEMİR, Anasınıfı Öğretmeni Mümine METE, Sınıf Öğretmeni Erhan ÖZDEMİR, Sınıf Öğretmeni Selvi TOKGÖZ, öğrenciler ve velilerinin katılımlarıyla yapılmıştır.
güven manavı adana il sağlık müdürlüğü 2
Projenin amacı çocuklara dürüstlüğün ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması ve gelecek nesillerin de bilgi sahibi olarak yetiştirilmesidir.

Projenin Uygulanması kapsamında, Okul bahçesinde meyve stantları açılmış olup stant başına kumbara konulmuştur. Stantta herhangi bir görevli bulunmamaktadır. Meyvelerin üzerinde fiyatları bulunmaktadır. Öğrenciler satın aldıkları meyvelerin ücretlerini bırakıp para üstlerini kendileri alacak şekilde kumbaraya atmaktadırlar. Proje dönütü için günlük tutulmaktadır. Proje eğitim-öğretim dönemi boyunca devam edecektir.

www.adanaism.saglik.gov.tr/TR-126201/guven-manavi-projesi-gerceklestirildi.html


https://cumhuriyetkizihl.meb.k12.tr/icerikler/guven-manavi_7194247.html
https://cumhuriyetkizihl.meb.k12.tr/icerikler/guven-manavi_7194247.html
Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi – Meyvelerin ismi Arapça yazılarak dil öğrenmine destek verilebilir.