*Harika Eğitim Projeleri *Medeniyetimiz Yandex.Metrica *Sufiler *Etik Kulübü *OGYE *Ziyaretçi Defterine Yaz *Ziyaretçi Defterini Oku

    freefind Search engine technology9. Sınıf 1. Dönem Türk Dili ve Edebiyatı, Dil ve Anlatım Uygulama Sınavı Örnekleri
UYGULAMALI SINAV ÖRNEĞİ
YAZMA SINAVI
 
No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

Sakızgülü Sokak

Sakızgülü Sokağı’nın başladığı yerde üç bitirim, kafa kafaya vermiş, ellerindeki mendilleri bir köşeye bırakıp haytalık için uygun bir zaman arıyordu. Bahariye’ye doğru çıkarken gördüm onları. Niye bilmiyorum ama içimden tok sesli bir adam bana sesleniyordu: “Git şu çocukların yanına. Dertleri varsa dinle. Yoksa dertlenmemeleri için onlara masal anlat.” İçimdeki tok sesin sahibi, beni yaka paça çekiştirip çocukların önüne kadar getirmişti. Bendeki de çocukluk ya hemen “Hadi çocuklar gelin size masal anlatayım da dinleyin” dedim. Meğer onlar “Boş lafa karnı tok olanlardanmış” İçlerinden biri “Ne masalı? Bizim masallık neyimizi gördün?” demesin mi? Dedi bile. Üstüne üstlük bir diğeri beni kafa kola almak için hazır olda duruyordu. Anladım durumu.
...

No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

Keşke

— Keşke… keşkee… keşkeee… keşkeeeee

Üstünde yıpranmış elbiseler… Giyilmiş değil, üstüne bağlanmış, sarılmış çaput parçaları. Saçları uzun, iki yana taranmış gibi. Aslında kirden, pislikten birbirine yapışmış saç telleri bu pis ağırlığın etkisiyle iki yana bırakmış kendini. Sokağın köşesinde oturuyor. Geceleri nerede kaldığını bilen yok. Normalde sessiz, sakin ama nedense bazı anlar gittikçe yükselen bir tonda aynı kelimeyi tekrar ediyor:

— Keşkeeee!

...

No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

Pasaklı Metin

— Merhaba Amca, biz televizyondan geliyoruz, seninle biraz sohbet etsek, röportaj yapsak, olur mu?

— Biliyordum bir gün beni deli zannedip burnumun dibine bir mikrofonu dayayacağınızı. Çekin efendim biraz şunu. Soruya lüzum yok. Ben anlatırım neden bu kadar çok kediyle birlikte yaşadığımı. Zaten ilginç bir şey bulmasanız gelmezsiniz yanıma. Köpeğin insanı değil, insanın köpeği ısırması gibi bir şey değil mi bu? Lâkin ülkeyi benimle meşgul etmeyin bence. Yok illa ki dinleyeceğiz, nedir bu kedi merakı derseniz anlatayım efendim. Gelin şöyle banka oturalım. Zaten o banka benden başkası oturmaz. Herkes bilir “Pasaklı Metin”in yerini. Niye uzaklaşıyorsun hanım kızım. Pasaklı Metin lakabım benim. Tamam, eski püskü giyiniyor olabilirim ama kokmuyorum yani. Yoksa kokuyor muyum? Hiç olur mu öyle şey! İstirham ederim, hikâyenin sonundan başlamayalım. Zira bu bir koku hikâyesi. Biz basın olarak gerçekleri öğrenmeye geldik sen bize hikâye diyorsun bey amcam, deme sakın. Herkes bir hikâyeyi yaşıyor sonuçta. Şimdi gençsin. Belki bunu anlaman zor. Lâkin yalan dünyanın içinde hiç gerçek hikâye olur mu?
...

No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

8 Yaşındaysanız, Hayat Gerçekten Çok Zor

Kahraman Terzi. Hafızamın en gerisinde, okuduğum ilk kitap olarak bu ismi hatırlıyorum. Yaşım 8 ve zannediyorum 2. sınıfın ilk dönemindeydim. Bir kitabı resimlerinden dolayı elime aldığım yıllardayım. Kahraman Terzi’nin hayatıma etkisi ise, kitabın hikâyesinden ziyade bu kitap ile tanışma ve sonrası ile ilgili. Bu incecik ve bol resimli kocaman çocuk kitabı, sınıftan adını hatırlayamadığım bir arkadaşımın kitabıydı ve benim de ilgimi çekmişti. Bizim Keloğlan masallarını andıran, muzip, zeki ve cesur bir terzi çırağının kahramanlıklarını anlatan bir hikâyeydi. Aklımda kalan en net sahne ise terzi çırağının ülkeye musallat olan koca bir devi alt etmesi. Çocuk muhayyilesinin fantastik dünyasında devler her zaman baş köşede durmuştur sanırım, en azından benim için. Çünkü takip eden yıllarda okuduğum seri halindeki keloğlan masallarından da aklımda kalan en net hikaye Keloğlan ve Dev Anası.

Kahraman Terzi’yi okumak için arkadaşımdan ödünç aldım ve bir kısmını okulda okudum.

...

No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

Sofra

“Allahu Ekber Allahu Ekber! Eşhedu en lâ ilahe illallah!”

– Hadi paşam, hadi aslanım, bak ezan bitti nerdeyse. Bak bayram bugün, hadi tosunum.
Belli belirsiz bir gülümsemeyle tek gözü kapalı, dedesine bakıyordu. Hey mübarek adam! Üzerine gün doğurmamış, pek yavuz biri. Ninesi böyle derdi onun için: “Pek yavuz adamdır, vesselâm.” Bu ‘yavuz’ ne demekti, ‘vesselâm’ neydi hâlâ çözememişti ya, bilmeyi istediği de pek söylenemezdi.

“Esselatühayrun minen nevm!”

– Hadi benim civanım, kır şu şeytanın bacağını, çek besmeleni, kalk hadi.

“Çek besmeleni.” ve “Kır şu şeytanı  bacağını.” pek hoşuna giderdi çocuğun. Çocuk dedikse, iki hafta evveli sekizine basmıştı. Maşallahı vardı hani; süzgünce, çelimsiz duruşuna kanmamalı. Eline çabuktu, kıvrak zekâlıydı. İkinci sınıfı henüz bitiren Eşref, dede-ninesinin göz nuru, akıl küpü, bal-kaymağı, işte dünya namına ne kadar güzellik varsa, her biriydi
...

No:             Sınıf:                  Adı Soyadı:

Uygulamalı   Sınav (Yazma)

Aşağıda serim bölümü verilen hikayenin devamını yazınız.

 

 

çiçekli elbise

 

 “hadi sağlıcakla kalın, ben, bizimki göçtükten sonra öbür âleme, böyle çiçekli esvaplar giymiyorum” dedi eşikten adımını atarken. ihtiyarlara mahsus, sakınmalı sallanmalı bir yürüyüşle kaybolurken gözden:

 

– yeni mi öldü kocası?

 

– yok abla, yirmi sene oluyor. şunu beğendin mi?
...

Uygulamalı  Sınav Örneği (Dinleme)
Dinleme Sınavı
 
eba.gov.tr  sitesine girip "İçerik" modülüne girip "Ses" sekmesine tıkladıktan sonra "Bir Kanal Seçin" sekmesinden "Hikaye Antolojisi"ni tıklayınız.  Çıkan hikayelerden beğendiğinizi sınıfta akıllı tahtayı kullanarak öğrencilere dinletiniz. Süresi 10 dakikayı geçmeyen hikayeler seçmenizi öneririm.
Daha önce yazma sınavında kullandığınız "Yazma Sınavı" kağıdını dağıtıp hikayesine göre 3-4 tane kısa sorulu ve kısa cevaplı soru soruyoruz. Amaç hikayeyi dinlemiş mi bunu ölçmek.
Soruları tahtaya yazınız. Süre 5 dakika olabilir. Yazacakları 5-6 cümle zaten.
 
 

 
Uygulamalı Sınav (Konuşma)
Konuşma Sınavı
 
Uygulama Sınavı Konuları ndan biri seçilip öğrencilere sınavın konusu ve tarihi bildirilir.
Örnek: Öğrencilere Arif Nihat Asya, Dursun Ali Erzincanlı, Nurullah Genç, Sezai Karakoç gibi şairlerin şiirlerini fon müziği eşliğinde okuyacakları önceden duyurulur. Sınav tarihi bildirilir. Gönüllülerden başlayarak sınav uygulanır.
 

 
Uygulamalı Sınav (Okuma)
Okuma Sınavı
 
Öğrencilere dönem başında okuyacakları kitaplar ve okuma sınavı olacakları tarih bildirilir. Misal 3 kitap ismi verilir. İki kitaptan ikişer soru sorulur. Elbet bu sorular internetten bakıp kitap özetinden bilemeyecekleri sorular olmalıdır. Bu durum da kendilerine bildirilmelidir.
 
Okuma ve konuşma sınavı birlikte de yapılabilir: Öğrenci okuduğu kitabı sınıfa sözlü olarak tanıtır. Burada hem konuşmasına hem de okumasına not verilir. Bu sistemde dönem başında öğrenci okuyacağı kitabın ismini öğretmene yazdırır ve okuması bitince anlatır.
 
Efkan Doğan
Taceddin Veli İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni
Kocasinan-Kayseri
 
 
SINIFI:                          NU:                                         ADI-SOYADI:                             

DİL VE ANLATIM   10. SINIF   2016-2017   2. DÖNEM UYGULAMA SINAVI   

A.       DİNLEME

Kınalı Kız.mp3  >>>

1.Dinlediğiniz eserin türü nedir? 10P

 

 

2. Kınalı kızla arkadaşları küstüm otunu nerede buluyorlar? 10P

 

 

 

3. Bu eserin ana fikri nedir? 5P

 

 

 

B.        OKUDUĞUNU ANLAMA

"Satılmıyor" gerekçesiyle şiir dizisini yayından kaldıran büyük yayınevlerine her gün yenileri ekleniyor. Sayısız şiir dergisinin çıktığı, antolojilerin, yıllıkların peş peşe sökün ettiği bir dönemde üstelik. "Bir antoloji yüz şiir kitabına bedeldir." deniyor adeta. Tadımlık olan doyumluk olanın yerine geçer oldu. Ancak, şiir kitaplarının yeterince satmıyor oluşu sadece şimdiye özgü bir durum değil. Has şiir, her zaman az satılmadı mı? Eskiden de öyleydi; ama medyatik olmak, popüler olmak bugün olduğu kadar prim yapmıyordu, göz boyamıyordu

1.        Bu metne göre yayımcılar niçin şiir kitabı yayımlamıyor? 15P

 

 

2.        Yukarıdaki metne göre ne tür kitaplar revaçtadır? 10P

 

 

 

C.        KONUŞMA

Dersteki şiir söyleme (inşat) çalışması 50P

D.       YAZMA

Sayfanın arkasına tartışmacı anlatıma örnek olacak şekilde aşağıdaki konuların biriyle bir metin yazınız. 50P

1.        İdam cezasının getirilmesi  

2.        Avrupa Birliği’ne katılımdan vazgeçmemiz   

3.    15 Temmuz Darbe Girişimi-FETÖ
 
  Efkan Doğan